Bazı yeni patates (Solanum tuberosum L.) çeşit ve çeşit adaylarının Tokat-Artova şartlarındaki performanslarının belirlenmesi
Determining the performance of some new potatoes (Solanum tuberosum L.) cultivars and candidates in Tokat-Artova
  1. Tez No: 482368
  2. Yazar: FUAT BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, 2014 yılında Tokat ili Artova şartlarında 15 adet patates genotipinin verim ve verim öğelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada; çıkış süresi, çıkış oranı, bitki büyüme şekli, çiçek ve meyve bağlama gözlemleri, ana sap sayısı, bitki boyu, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma süreleri, ocak başına yumru sayısı, ortalama yumru ağırlığı, yumru verimi, pazarlanabilir yumru oranı ve bazı teknolojik özellikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; çıkış süresi 27 - 38 gün, çıkış oranları % 87.9 - % 100, ana sap sayılarının 4.4 - 8.5 adet, bitki boyu 33.9 - 92.3 cm, 57.8 – 73.3 gün olgunlaşma süresi 96 ile 117 gün, ocak başına yumru sayısı 2.9 – 9.3 adet, ortalama yumru ağırlığı 47.90-96.82 g ve dekara yumru verimlerinin 699.96- 3625.04 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. Bu çalışmada, en yüksek yumru verimi Alegria (st) (3625.04 kg/da) çeşidinden alınmıştır. Bunun yanında standart çeşitlerden Agata ve Agria çeşitleri de yüksek verim alınan grupta yer almıştır. Çeşit adaylarında PA-MUT 46 ve Başçiftlik Beyazı yüksek verim alınan diğer genotipler olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine yield and yield components of 15 potato genotypes in Tokat-Artova. The experiment was a randomized complete block design with four replications. In the study, some agronomic traits such as emergence time, emergence rate, shape of plant growth, observations of flower and fruit setting, number of main stems, plant height, days to flowering, days to maturity, number of tubers per hill, average tuber weight, tuber yield, marketable tuber yield and technological values were studied. According to the results, emergence times were between 27 – 38 days, emergence rates 87.9%-100%, the number of main stems, 4.4 – 8.5, plant height 33.9 – 92.3 cm, days to flowering 57.8 – 73.3, days to maturity 96 – 117, the number of tubers per hill 2.9 – 9.3, average tuber weight 47.90 – 96.82 g and tuber yield 699.96 – 3625.04 kg/da. It was concluded that genotype Alegria (st) with the highest tuber yield (3625.04 kg / da) seemed to be suitable for the region.