Kırmızı lahana (Brassica oleracea L. var. Capitata l. Rubra (l.) Thell) bitkisinin selülozik ve protein elyaf boyar maddesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usage of the plant of red cabbage (Brassica oleracea L. var. Capitata l. Rubra (l.) Thell) as cellulosic and protein fiber dyestuff
- Tez No: 410076
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; Kırmızı Lahana bitkisi((Brassica oleracea L. var. capitata rubra)'nin selülozik (pamuk) ve protein elyaf (yün)boyar maddesi olarak kullanılabilirliği incelendi Bu amaçla, pamuk kumaş ve yün iplik numunelerin boyama işlemleri CuSO4.5H2O, FeSO4.7H2O, A1K(SO4)2.12H2O, SnCl2.2H2O. mordanları ile pH 4.5 pH 7 ve pH 8.5' ta, ön, birlikte ve son mordanlama yöntemleri kullanılarak yapıldı. Ayrıca Önal-1 mordanı ile 48 saat oda sıcaklığında bekletilen yün ve pamuk numunelere aynı işlemler uygulandı. Çam, gürgen, kayın, meşe ahşap numuneler CuSO4.5H2O, FeSO4.7H2O, A1K(SO4)2.12H2O, SnCl2.2H2O. mordanları ile pH 4.5 pH 7 ve pH 8.5' ta, birlikte mordanlama yöntemi ile boyandı. Ayrıca Önal-1 mordanı ile 24 saat oda sıcaklığında bekletilen ahşap numunelere aynı işlemler uygulandı. Boyanan numuneler, yıkama, sürtme ve ışık haslığı bakımından değerlendirildi. Optimum boyama koşullarını belirlemek amacı ile boyanan numuneleri K/S ve Cie-Lab değerleri Premier colorscan spektrofotometresi ile ölçüldü. Kırmızı Lahana bitkisinin özellikle yün elyafı boyama özelliğinin yüksek olduğu pamuklu kumaşlar için de uygun bir doğal boyar madde kaynağı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this paper, availability of the red cabbage plant as a colorant for cellulosic (cotton) and protein (wool) fiber has been. For this purpose, dyeing of cotton fabrics and wool yarn samples were performed with CuSO4.5H2O, FeSO4.7H2O, A1K (SO4)2.12H2O, SnCl2.2H2O mordant where pH at 8.5 and pH at 4.5 in three stages, pre-mordanting, simultaneous mordanting and post-mordanting. Also, wool and cotton samples, kept at ambient temperature for 48 hours with Önal-1 mordant, were applied the same process. Pine, beech, birch, oak wood samples were dyed with simultaneous mordanting method with CuSO4.5H2O, FeSO4.7H2O, A1K(SO4)2.12H2O, SnCl2.2H2O mordant where pH at 4.5 and pH at 8.5. Besides, the wood samples kept at ambient temperature for 24 hours with Önal-1 mordant were applied the same procedure. The dyed samples were evaluated in case of washing, rubbing and light sensitivity. In order to determine the optimum dye conditions, K/S and Cie-Lab values of the dyed samples were measured with Premier Colorscan Spectrophometer, It has been concluded that red cabbage plants are highly suitable especially for dying wool fiber, and is a suitable colorant for cotton fabric.