Exploring the spatiotemporal dynamics of Golcuk Planning Unit over 43 years and implications of international conventions to management planning approach
Gölcük Orman İşletme Şefliği orman kaynaklarında meydana gelen zamansal ve konumsal değişiminin 43 yıllık analizi ve uluslararası antlaşmaların planlama sürecine yansımaları
  1. Tez No: 482564
  2. Yazar: SIDRA IJAZ KHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UZAY KARAHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Orman kaynaklarının sürdürülebilir şekilde planlanabilmesi için, orman dinamiğini zamansal ve konumsal olarak ortaya koyan çalışmaların yapılması kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı, 43 yıllık bir sürede arazi kullanımı/arazi örtüsünde meydana gelen değişikliklerin CBS yardmıyla ortaya konması, parçalılığın farklı indisler kullanılarak analiz edilmesi ve uluslararası antlaşmaların planlama yaklaşımına olan etkilerinin ortaya konmasıdır. Çalışma alanı olarak; 1972, 2004 ve 2015 yıllarına ait konumsal veri tabanı kullanılan 12307.8 ha büyüklüğündeki Gölcük Orman İşletme Şefliği seçilmiştir. Arazi örtüsündeki değişim incelendiğinde, 1972 ile 2015 yılları arasında, bozuk orman alanları ve tarım alanlarının azaldığını ve orman alanlarında ise artış olduğu tespit edilmiştir. 1972 yılında 253 ha büyüklüğündeki orman alanı 2015 yılında orman dışı alana dönüşürken, buna karşın aynı periyotta, 1882 ha büyüklüğündeki orman dışı alan ise, orman alanine dönüşmüşütür. Gelişim çağı haritası, 1972 yılında var olan 1328 ha büyüklüğündeki baltalık alanın, 2015 yılına gelindiğinde“b”çağına ve 1968 ha büyüklüğündeki alanın ise“bc”çağına geçiş yaptığını göstermiştir. Kapalılık dikkate alındığında, 803 ha büyüklüğündeki ormansız alanın tam kapalı ormana ve 508 ha büyüklüğündeki bozuk alanın da yine tam kapalı ormana dönüştüğü görülmüştür. Orman fonksiyonları dikkate alındığında ise, 1972 yılında üretim ormanı olarak planlanan Gölcük Orman İşletme Şefliğinin, son periyotta estetik, odun dışı orman ürünleri ve toprak koruma olmak üzere farklı orman fonksşyonlarının dikkate alınarak işletildiği tespit edilmiştir. Orman ekosistemindeki konumsal yapı irdelendiğinde, ise parçalılığın arttığı ve kırılgan bir yapıya kavuştuğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are to measure Land Use Land Cover Change & forest cover type changes by studying the spatial-temporal dynamics over 43 years using GIS, analyze patterns of change in the landscape of Gölcük planning unit with special focus on forest fragmentation and analysis of forest management dynamics in relation to Turkey's commitments on forestry related international agreements. The study area covers 12307.8 ha of Gölcük Forest management planning unit. Using the spatial database of 1972, 2004 and 2015. The LULCC map 1972 to 2015 shows that the coppice forest and agricultural area reduced and an additional cadastral and mix class of residential and agriculture emerged as well as forest area was increased.The species mix map revealed that the coppice forest is replaced by mixed forest and pure stands, the increase in forest cover in non-forest areas thus decreasing the non-forest area and deforested areas. Crown closure and development stage change map shows large amount of positive change showing between 1972 and 2015, and 1972 to 2004. In 1972, 5856.2 ha total forest area whereas, in 2004,7581.3ha total forest area exist which increased to 8307.4 ha total forest area in 2015. The forest value maps show general economic and noneconomic functions in 1972 changed to aesthetic, firewood, herbal uses and soil erosion control functions in 2004 and 2015. The patch analysis also shows the fragmentation of landscape which can be susceptible to the harsh environmental conditions. After 2004, as Turkey signed UNCBD and UNFCCC forestry related agreement so the management plans were prepared according to ecosystem-based multiple uses such as ecologic, biodiversity, recreational, economic and socio-cultural functions.