D vitamini replasman tedavisi alan ve almayan polikistik over sendromu hastalarında metabolik ve androjenik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of metabolic and androgenic parameters in patients with polycystic ovary syndrome with and without vitamin D replacement treatment
- Tez No: 708397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE AYDIN TEZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada D vitamini düzeyi düşük olan ve standart olarak altı ay boyunca eş zamanlı etinil estradiol + drospirenon (EE+DRSP) tedavisi verilen polikistik over sendromu (PKOS) tanılı hastalarda D vitamini replasmanının metabolik, androjenik ve antropometrik parametreler üzerine olan etkilerini değerlendirmek amaçlandı. Gereç Ve Yöntem: Altı ay boyunca EE+DRSP tedavisi alan ve D vitamini düzeyleri düşük olan 103 PKOS tanılı hasta retrospektif olarak incelendi. 53 hasta D vitamini replamanı (50.000 IU/hafta olmak üzere sekiz hafta ve sonrasında 16 hafta boyunca 500 IU/gün Vit D3 veya 15 dakika/gün güneş banyosu) aldı. 50 hasta D vitamini replasmanı almadı. Hastalarda biyokimyasal ve klinik parametreler tedavi başlangıcında ve altıncı ayda değerlendirildi. Bulgular: Vücut ağırlığının ve vücut kitle indeksinin (VKİ) D vitamini ve EE+DRSP alan PKOS tanılı hastaların bazal ve altıncı ay değerleri karşılaştırıldığında, anlamlı olarak azaldığı ve gövde yağ yüzdesinin anlamlı olarak arttığı saptadı (sırasıyla p=0.021, p= 0.019, p=0.009). D vitamini almayan hastaların bazal ve altıncı ay değerleri karşılaştırıldığında vücut ağırlığı ve VKİ değerleri benzerdi. D vitamini replasmanı alan ve almayan PKOS tanılı hastalarda altı ayın sonunda glukoz metabolizması, lipid ve androjen parametreler benzerdi. Vitamin D alan hastalarda gövde yağ kitlesinde düşüş olmasına rağmen, gövde yağsız kitlesinde daha fazla düşüş olması nedeniyle gövde yağ yüzdesi artmış olarak bulunduğu düşünülmektedir. Sonuç: D vitamini düşük PKOS tanılı hastalarda altı ay boyunca oral kontraseptif tedaviye ek olarak verilen D vitamininin vücut kitle indeksi ve ağırlığı üzerine negatif yönde etkisi olduğu görüldü. Altı ay boyunca verilen vitamin D replasmanının glukoz metabolizması, lipid parametreleri ve androjenik parametreler üzerine etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to analize metabolic, androgenic and anthropometric effects of vitamin D replacement in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) concomittant with etinyl estradiol+ drospirenon treatment for six months. Methods: We retrospectively analyzed a total of 103 patients vith PCOS with low vitamin D levels who were treated with EE+DRSP for six months. Fifty three patients had taken vitamin D replacement (50.000 units per week for 8 weeks, then 500 units per day or sunbathing for 15 minutes for 16 weeks) while 50 patients had not taken any vitamin D replacement. Clinical and biochemical properties of patients were evaluated at baseline and at the end of sixth month. Results: We observed significantly lower weight and body mass index in patients treated with vitamin D and EE+DRSP whereas the weight and the body mass index (BMI) was similar at sixth month compared to baseline in patients not treated with vitamin D. The changes in glucose metabolism, lipids and androgens were similar in both groups. Although there was a decline in the trunk fat mass in vitamin D treated patients, trunk fat percentage was increased due to a probable greater decline in trunk fat free mass. Conclusion: Vitamin D replacement concomitant to oral contraceptive treatment for six months caused a significant decrease in weight and BMI in PCOS patients with low vitamin D levels. Vitamin D replacement was not seem to effect glucose metabolism, lipids androgens for six months.