Fraksiyone prp'nin kök hücre çağırıcı etkisi ve yağ grefti yaşayabilirliğinin değerlendirilmesi
Stem cell recruiting effect of fractionated prp and evaluation of fat graft survival
  1. Tez No: 482717
  2. Yazar: GÖKÇE YILDIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yağ greftlemesi plastik cerrahide sık kullanılan ve ilgi çeken uygulamalardandır. En yaygın kullanım alanları hacim sağlama, kontür düzeltilmesi, skar iyileştirilmesidir. Ne var ki tüm bu uygulamalarda yağ greftlemesinin en önemli dezavantajı yağ yaşayabilirliğinin, yağın rezorpsiyon oranları nedeniyle tek seansta kalıcı olarak elde edilememesi ve oranlarının düşmesidir. Yağ kalıcılığını artırdığı en iyi bilinen şey ise ortama adiposit kaynaklı mezenkimal kök hücre (ADSC) eklenmesidir. Bu çalışmanın amacı; yağ bulunan ortamda PRP yapıldıktan ne kadar süre sonra ortamda maksimum miktarda kök hücre varlığı olduğunu bulmak ve yağ yaşayabilirliği için skafold görevi görecek PRP'nin konsantrasyonunu optimize etmektir. Bu amaçla 24 diş; kontrol grubu, DF2 (2 kat dilüe edilen PRP) grubu ve DF4 (4 kat dilüe edilen PRP) grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Her bir dişe 40'ar mg'lık lipoaspirat yerleştirildi. 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9 ve 12. günlerde kök hücre sayımı yapıldı. DF4 grubunda ilk hücre çıkışı 4. günde, DF2 grubunda 5. günde başladı, kontrol grubunda 12. güne dek hiçbir günde dışarı hücre çıkışı gözlenmedi. 7, 8, 9 ve 12. günlerde DF2 grubunda, DF4 grubuna göre daha yüksek oranlarda kök hücre çıkışı saptandı. Bu bulgular yağ grefti skafoldu olarak PRP'nin kullanılabileceğini ve ADSC'leri ortama çağırabileceğini göstermiştir. Bulgular, PRP kullanıldığında maksimum kök hücre çıkışının 12. günden önce olmadığını desteklemektedir. Ayrıca, eğer PRP skafold olarak kullanılacaksa daha yoğun kök hücre çıkışı elde edilen DF2 konsantrasyonda kullanılmasının uygun olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Fat grafting is a common and popular application in plastic surgery. The most common uses are volume provision, contour correction, and scar improvement. However, the most important disadvantage of fat grafting in all these applications is the possibility of fat rezorption and the impossibility of permanent single session fat grafting. The best known to increase fat survival is the addition of adiposite-derived mesenchymal stem cells (ADSC). The purpose of this study is; how long after the PRP is performed in the medium in which the fat is found, the maximum amount of stem cells in the medium is found and the scaffold task for fat viability is to optimize the concentration of PRP to be treated. For this purpose, 24 dish was seperated into control group, DF2 group and DF4 group. 40 mg lipoaspirates were placed in each dish, and stem cell counts were performed on days 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9 and 12. In the DF4 group, the first cell output started on the 4th day and in the DF2 group on the 5th day. In the control group, no cell output was observed on any day until the 12th day. On the 7th, 8th, 9th and 12th days, DF2 group showed higher stem cell output than the DF4 group. These findings indicate that PRP can be used as fat graft scaffold and can invoke ADSCs. Findings support that the maximum stem cell output is not before 12th day when PRP is used. In addition, if PRP is used as a scaffold, it may be appropriate to use it at a concentration of DF2, which results in more dense stem cell output.