Tip 1 diyabetli hastalarda MPV değerinin metabolik takip kriteri olarak kullanılması
The utilization of MPV values as a metabolic follow-up criteria in patients with TYPE-1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 482718
  2. Yazar: NİHAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tip 1 diyabetes mellitusla takipli hastaların mean platelet volume ile glisemik kontrolleri arasındaki ilişkinin gösterilmesi, hemogramda rutin olarak çalışılan bir tetkik olan MPV'nin HbA1c'ye oranla sık kullanılan, ucuz bir tetkik olması nedeniyle daha yakın takip ve hızlı düzenlemelerle daha iyi metabolik kontrol sağlanması ve böylece çocukluk çağında kronik komplikasyonların ortaya çıkmasının önlenlenmesini amaçladık. Yöntem: Çalışmaya yaş ve cinsiyet olarak uyumlu Tip1 DM tanısı olan 34 iyi regülasyonlu DM, 34 kötü regülasyonlu DM, 23 diyabetik ketoasidozu olan hasta ve 32 sağlıklı çocuk dahil edildi. Diyabetli hastaların kontrollerinde bakılan HbA1c değerine göre hastalar iyi regülasyonlu ve kötü regülasyonlu olarak ayrıldı. HbA1c ile eş zamanlı çalışılan hemogramlarındaki MPV değerleri retrospektif olarak tarandı. Diyabetik ketoasidoz tablosunda başvuran hastaların birinci gün geliş hemogamları ile 7-10 gün sonra alınan hemogramlarıda geriye dönük olarak tarandı. Çalışmaya 32 sağlıklı çocuktan alınan hemogramda dahil edildi. MPV değerleri sağlıklı çocuklar, iyi regülasyonlu DM, kötü regülasyonlu DM, diyabetik ketoasidoz grubu hastalar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda DM'nin iyi ve kötü regülasyonu arasında MPV değeri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Diyabetes mellituslu hastalarla kontrol grubu arasında da MPV değeri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Sadece diyabetik ketoasidozla başvuran hasta grubunun geliş hemogramındaki MPV ile 10. günde bakılan hemogramdaki MPV arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda Tip 1 DM olmayan çocuklarla DM'li çocuklar arasında ve iyi regülasyonlu diyabetle kötü regülasyonlu diyabet arasında MPV değeri açısından fark bulunmamıştır. Diyabetik ketoasidoz tablosuyla gelen hastalarda başvuru hemogramında bakılan MPV ile 10. günde bakılan MPV değeri arasında anlamlı farklılık tespit ettik. Bu durumu trombositlerin ağır hiperglisemi durumunda aktifleşerek vasküler yatağı korumaya yönelik olarak çaplarının artması olarak değerlendirdik. Ancak bu konuda yapılmış çalışmalar kısıtlıdır. Mean platelet volume'ün diyabetli hastalarda takip kriteri olarak kullanılabilmesi için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to illustrate the association between mean corpuscular volume values and glycemic control, in patients with type-1 diabetes mellitus, in order to show the efficiency and cost-effectiveness of MCV compared to HbA1c. MCV is a cheaper parameter to monitor, and is part of routine complete blood count, hence it is more regularly monitored by physicians. Subsequently, the utilization of MCV instead of HbA1c will help physicians to monitor patients current metabolic state more efficiently and will give them the ability to make necessary rearrangement in treatment more promptly reducing possible childhood complications of the disease, or postponing complications to later stages of life. Study design: 34 patients with well-regulated DM type-1, 34 patients with poorly-regulated DM type-1, 23 patients with diabetic ketoacidosis and 32 healthy individuals, were included in this study all, of whom were suitable for the research in terms of age and gender. Patients diabetic regulation has been evaluated as either poorly or well regulated based upon their HbA1c levels. Patients MCV values and HbA1c levels were both measured simultaneously, in retrospect. The CBC values of the patients who were admitted with DKA, have been reviewed retrospectively, with CBC values of the same patients being measured 7-10 days after admission. The CBC values of 32 healthy children have also been included in this study. A comparison between the 4 aforementioned groups has been made. ResultsThe study did not find any significant difference in MPV values between patients with poorly-regulated and well-regulated DM, nor between healthy individuals and diabetic patients. However only significant difference in MPV values has been observed, between the MPV values of patients admitted with DKA, and their MPV values 10 days after admission. Conclusions: In this study, we haven't found significant difference in MPV values neither between patients with poorly-regulated and well-regulated DM, nor between healthy individuals and diabetic patients. However only significant difference in MPV values has been observed between the admission MPV values and the 10th day MPV values of the patients who were admitted with DKA. This observed change in platalets in the patiens with DKA was considered the result of activation and incrase of platelet diamaters, wich try to save the vascular walls. It is because of there are small number of studies, there is a need for further studies to be used MPV as follow –up criteria for the patients with diabetes mellitus.