Sağlıklı genç ve yaşlıların el ve el bileğindeki duyusal parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of hand and wrist sensory parameters in healthy young and elderly people
- Tez No: 482734
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
El, günlük ve mesleki yaşantımızda en çok kullandığımız organlardan biridir. Yaşlanmanın el ve el bileği üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamasına rağmen, el ve el bileği bu süreçte birçok fizyolojik ve anatomik değişikliğe uğrar. Çalışmamızın amacı, sağlıklı genç ve yaşlılarda el ve el bileğinin duyusunu değerlendirmek ve karşılaştırmak, bunları el fonksiyonları ile ilişkilendirmektir. Çalışmamıza 20 ile 25 yaşlar arasında 60 genç ve 70 ile 75 yaşlar arasında 60 yaşlı katılmıştır. Eklem pozisyon hissi (EPH) değerlendirmesi, kavrama hassasiyeti, ellerin basınç hassasiyeti, duyu eşiği, iki nokta ayırımı, vibrasyon değerlendirmeleri yapılmıştır. El kavrama ve lateral tutma kuvveti değerlendirilmiştir. Katılımcıların üst ekstremitelerinin fonksiyonel kapasitesinin değerlendirilmesi için Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ile kullanılmıştır. Gençlerde dominant ve nondominant el bileğinin bütün hareketlerinin EPH hata miktarları, kavrama ve basınç hassasiyeti hata miktarları genç bireylerde daha düşük bulunmuştur (p0,05). El ve el bileğindeki duyusal parametrelerin yeterli ve doğru bir şekilde değerlendirilmesi, bu bölgede karşılaşılabilecek patolojilerin doğru tespitini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Hand is one of the organs that we use more frequently in our daily and professional lives. Although the effects of aging on hands and wrists are not totally understood, hands and wrists undergo many physiological and anatomical changes during this process. The aim of our study is to evaluate and compare the sensation of hand and wrist in healthy young and elderly people and relation of its' hand functions. Sixty young healty people, ages between 20 and 25 years and sixty elderly ages between 70 and 75 years were participated. The joint position sense (JPS), grip and pressure sensitivity, sensory threshold, two-point discrimination and vibration were evaluated. Hand grip and lateral pinch force evaluations were made.The functional capacity of the participants' upper limbs was measured by using the Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT). JPS error rates of all movements of dominant and nondominant wrists and errors of grip and pressure sensitivity were lower in youths (p0,05). Evaluation of hand and wrist sensory parameters adequately and accurately, will enable to provide detection of pathologies that may be encountered in this region.