Stanford işte varolamama ölçeğinin Türkçe'de geçerlik ve güvenirliği: Hemşireler üzerinde bir araştırma
Validity and relaibility study of the Turkish version of the stanford presenteeism scale: A study among nurses
  1. Tez No: 482758
  2. Yazar: EZGİ DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Stanford İşte Varolamama Ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanarak ve hemşire örneklemi üzerinde geçerlik ve güvenirliğini göstermek amacıyla planlanan bu çalışma, metodolojik tiptedir. İşte Varolamama, çalışanın işten çıkarılma veya farklı kaygılarla hastalığına karşın işyerinde bulunmak istemesi olarak tanımlanmaktadır. Örneklem seçimi için bir yöntem kullanılmamış, araştırmanın uygulanması için izin alınan iki hastanenin her birinden olasılıksız örnekleme yöntemi ile yaklaşık 150'şer kişiden veri toplamak amaçlanmıştır. Anketlerin geri dönüş oranı toplamda %25,2'ydi. Verilerin toplanmasında Stanford İşte Varolamama Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek Türkçe-İngilizce çevirisi ve geri çevirisi yapıldıktan sonra uzman görüşüne sunulmuştur. Kapsam geçerlik indeksi Davis Tekniğine göre yapılmıştır. Bazı maddelerde iyileştirmeler yapıldıktan sonra veri toplamaya uygun hale getirilmiştir. Ölçeğin değerlendirilmesinde; kapsam geçerliği, yapı geçerliği, madde toplam puan korelasyonu, Kaiser Meyer Olkin–Bartlett testleri, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri ve Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,92 bulunmuştur. Ölçeğin madde toplam puan korelasyonları r=0,128 ve 0,345 arasında değişmekte olup, korelasyon değerleri 0,40'ın altında kalan iki madde ölçekten çıkarılmıştır. Cronbach α:0,762 ile güvenilir bulunmuştur. Doğrulayıcı ve açıklayıcı factor analizleri sonucunda ölçeğin dört maddeli ve tek faktörlü yapıda, uyumlu sergilediği bulunmuştur.. Yapılan analizler sonucunda elde edilen Stanford İşte Varolamama Ölçeği'nin Türkçe'de geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. Farklı örneklem gruplarında kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study which is planned to show the validity and reliability of the Stanford Presenteeism Scale (SPS) in Turkish and among nurse sampling. Presenteeism is defined as employee's desire to be at workplace although having an illness, because of loss of job or other concerns. No sample method was used; collecting data from nearly 150 participants was targeted in each of two hospitals that were got approvals. The return rate of the surveys was 25.2%. Stanford Presenteeism Scale was used to collect data. After the translation from English to Turkish and back translation from Turkish to English of the scale, it was presented to the expert's opinion. A content validity index was calculated according to Davis technique. After the improvements of items among the scale, it was put into application. Content validity, construct validity, item mean correlation of the scale, tests of Kaiser Meyer Olkin-Bartlett, confirmatory and explanatory factor analysis and Cronbach Alpha coefficient were used in the evaluation of the validity and reliability of the scale. Content validity index of the scale was 0.92. The item mean correlations of the scale ranged from r=0.128 to 0.345, and two items with correlation values below 0.40 were extracted from the scale. Cronbach α coefficient was found to be reliable with α=0.762. As a result of confirmatory and exploratory factor analysis, the construct validity of the scale with one factor and four items was found fit. In conclusion, the scale is valid and reliable. It is recommended to use among different sample groups.