Ameliyat sonrası hipotermide aktif ısıtma yönteminin hastalarda vücut sıcaklığının kontrolü ve sıcaklık konfor algısına etkisi
The effect of active warming method on postoperative hypothermia on the control of body temperature and thermal comfort sensation
- Tez No: 482760
 - Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, Thermal Comfort Inventory (Sıcaklık Konfor Ölçeği-SKÖ)'nin ülkemiz için geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacı ile metodolojik; ameliyat sonrası hipotermide aktif ısıtma yönteminin hastalarda vücut sıcaklığının kontrolü ve sıcaklık konfor algısına etkisini belirlemek amacı ile, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlandı. Örneklemini, bir üniversite hastanesinin nöroşirürji kliniğinde yatan 165 hasta oluşturdu (metodolojik aşama 101, deneysel aşama 64 hasta). Verilerin toplanmasında 'Anket Formu', 'Hasta Bilgi Formu', 'Standardize Mini Mental Test', 'Sıcaklık Konfor Ölçeği', 'Sıcaklık Konfor Algı Skalası', 'Glasgow Koma Skalası', 'Hasta İzlem Formu', 'Titreme Düzeyi Tanılama Formu' kullanıldı. Metodolojik aşamaya ilişkin verilerin analizinde; Faktör Analizi, Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı, Spearman's Korelasyon Katsayısı, deneysel aşamada ise; tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Student t, Mann Whitney U, Ki-Kare analizi kullanıldı. Metodolojik aşamada; SKÖ'nün faktör yüklerinin 0,070-0,773 arasında, Cronbach Alpha Katsayısının 0,497 olduğu, SKÖ ile Sıcaklık Konfor Algı Skalası puanları arasında korelasyon olmadığı belirlendi. Deneysel aşamada; aktif ısıtma yöntemi ile ısıtılan hastaların ısınma süresinin kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşük olduğu (p0,05), deney grubundaki hastaların 1.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a methodological study with the aim of assessing the validity and reliability of the Thermal Comfort Inventory (TCI) for our country and as an experimental randomized controlled study to determine of active warming method on postoperative hypothermia, the effect on control of body temperature and thermal comfort sensation. The sampling consisted of 165 patients in a neurosurgery clinic of a university hospital (Methodological stage 101, experimental stage 64 patients). The data were collected by using 'Survey Form', 'Patient Information Form', 'Standardized Mini Mental Test', 'Thermal Comfort Inventory', 'Temperature Comfort Sensation Scale', 'Glasgow Coma Scale', 'Patient Follow-up Form', 'Shivering Level Assessment Form' In the analysis of data on the methodological stage; Factor Analysis, Cronbach Alpha Reliability Coefficient, Spearman's Correlation Coefficient, in experimental stage; descriptive statistical methods, Student t, Mann Whitney U, Chi-Square test analysis were used. In the methodological stage; It was determined that the factor charge of the TCI were between 0,070 and 0,773, the Cronbach Alpha coefficient was 0,497 and there was no correlation between the TCI and the thermal comfort sensation scale scores.