Abdominal cerrahi uygulanacak hastalarda normoterminin sürdürülmesinde aktif ısıtmanın cerrahi alan infeksiyonlarına etkisi
The effects of maintenance of normothermia with active warming on surgical site infections in patients undergoing abdominal surgery
  1. Tez No: 805099
  2. Yazar: CEMİLE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Cerrahi alan infeksiyonları sağlık hizmeti ile ilişkili infeksiyonların %14-16'sını oluşturur. Hastanede yatış süresi, bakım maliyetleri, morbidite ve mortalitenin önemli sebeplerinden biridir. İstenmeyen hipotermi cerrahi alan infeksiyonu için risk faktörü olarak tartışılmaktadır. Kılavuzlar cerrahi alan infeksiyonunun önlenebilmesi için ameliyat süresince normoterminin sürdürülmesini önermektedir. Bu araştırma abdominal cerrahi uygulanacak hastalarda normoterminin sürdürülmesinde aktif ısıtmanın cerrahi alan infeksiyonlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırmaya Kasım 2019- Temmuz 2022 tarihleri arasında insizyonel herni ameliyatı planlanan, dahil edilme ölçütlerine uyan 48 hasta alındı. Hastalar aktif ısıtma uygulanan iki girişim ve bir kontrol grubu olmak üzere üç gruba randomize edildi. Girişim gruplarından ilkine gövde altı battaniyesi, ikincisine cerrahi erişim battaniyesi kullanıldı. Girişim grubundaki hastalar ameliyattan 30 dakika önce ısıtılmaya başlandı, ameliyat sırası ve sonrasında iki saat boyunca ısıtıldı. Kontrol grubu hastalara rutin uygulamalar yapıldı. Tüm gruplarda ameliyat sırası ve sonrası 15 dakikada bir tüm yaşam bulguları değerlendirildi. Beden sıcaklığının ölçümü için timpanik ateşölçer kullanıldı. Cerrahi alan infeksiyonu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından tanımlanan ölçütlere göre tanılandı. Gövde altı battaniyesi uygulanan grupta infeksiyon görülmezken, cerrahi erişim battaniyesi grubunda %6,3, kontrol grubunda %31,3 oranında cerrahi alan infeksiyonu görüldü. Kontrol grubu hastalarda ameliyat sırasında hipotermi gözlendi. Hastaların %91,7'sine dren yerleştirildi, %68,8'ine prolen sütur kullanıldı. Sütur alınma zamanı 12 gün ve üzerinde olan, dren çekilme süresi 7 gün ve daha fazla olan hastalarda cerrahi alan infeksiyonu görüldü. Diyabet tanısı olan hastaların %37,5'inde cerrahi alan infeksiyonu görüldü. Ameliyat sonrası 3. ve 7. günde yara kültürü pozitif olan hastalarda cerrahi alan infeksiyonu oranının daha yüksek olduğu saptandı. Yara yerinde ameliyat sonrası 3. günde hassasiyet ve şişlik, 7. ve 30. günde şişlik, kızarıklık, hassasiyet, ısı artışı ve pürülan drenaj görülen; postoperatif 7. ve 30. günde beden sıcaklığında artış, 30. günde lökositoz bulgusu gözlenen hastalarda cerrahi alan infeksiyonu oranının daha yüksek olduğu saptandı. Normoterminin sürdürülmesinde hem gövde altı hem de cerrahi erişim battaniyesinin etkili olduğu, hipoterminin cerrahi alan infeksiyonu için bağımsız bir risk faktörü olduğu ve CAİ riskini 17,1 kat arttırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections constitute 14-16% of healthcare-associated infections. It is one of the important causes of length of hospitalization, care costs, morbidity and mortality. Unintended hypothermia is discussed as a risk for surgical site infections. Guidelines recommend the maintenance of normothermia during surgery to prevent surgical site infection. This randomized controlled trial was conducted to determine the effect of active warming on surgical site infections in maintaining normothermia in patients undergoing abdominal surgery. The study included 48 patients who were scheduled for incisional hernia surgery between November 2019 and July 2022 and met the inclusion criteria. Patients were randomized into three groups: two intervention groups with active heating and one control group. The first intervention group received an under-body blanket and the second group received a surgical access blanket. Patients in the intervention group were started to be warmed 30 minutes before surgery and were warmed for two hours intraoperatively and postoperatively. Patients in the control group underwent routine procedures. In all groups, all vital signs were evaluated every 15 minutes intraoperatively and postoperatively. A tympanic thermometer was used to measure body temperature. Surgical site infection was diagnosed in accordance with the criteria defined by the Centers for Disease Control and Prevention. While no infection was observed in the under- body blanket group, surgical site infection was observed in 6.3% of the surgical access blanket group and 31.3% of the control group. Intraoperative hypothermia was observed in control group patients. Drains were placed in 91.7% of the patients and prolene sutures were used in 68.8%. Surgical site infections were observed in patients with a suture removal time of 12 days or more and a drain removal time of 7 days or more. Surgical site infection was seen in 37.5% of patients with a diagnosis of diabetes. The rate of surgical site infection was higher in patients with positive wound cultures on postoperative days 3 and 7. The rate of surgical site infection was higher in patients with tenderness and swelling at the wound site on postoperative day 3, tenderness, swelling, redness, increased temperature and purulent drainage on postoperative days 7 and 30, increased body temperature on postoperative days 7 and 30, and leukocytosis on postoperative day 30. Both under-body and surgical access blankets were effective in maintaining normothermia, hypothermia was an independent risk factor for surgical site infection and increased the risk of CAI 17.1-fold.