Meme kanserinin MRG ve PET/BT bulgularının moleküler alt tiplere göre değerlendirilmesi
Molecular subtypes of i̇nvasive breast cancer: correlation between PET/CT and mri findings
- Tez No: 482794
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞEBNEM ÖRGÜÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ Çalışmamızda, invaziv meme kanseri tanılı olgularda F18-FDG PET/BT ve MRG verilerinin moleküler alt tipleri belirlemede tanısal değeri araştırılmıştır. Ayrıca kitlenin patolojik hacmi ile PET/BT ve MRG hacimleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Merkezimizde tedavi öncesi PET/BT, MRG incelemesi ve histopatolojik tanısı bulunan toplam 51 kadın hastadaki 55 primer invaziv meme kanseri kitlesi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. FDG PET/bulgularından SUVmax, SUVmean, MImean, MTV ve HU değerleri; MRG bulgularından kitlenin şekli, kenar özelliği, internal kontrastlanma özelliği, dinamik kontrast eğri tipi ve ADC değerleri (2013 BI-RADS MRG sınıflaması baz alınmıştır) ile moleküler alt tipler (alt tipler luminal A, luminal B, c-erbB-2 pozitif ve tripl negatif olmak üzere dört grupta sınıflandırılmıştır) arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Ayrıca kitlenin patolojik hacmi ile MTV ve FTV arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. BULGULAR İnvaziv meme kanserinin luminal B alt tipinin, luminal A alt tipine göre daha yüksek SUVmax ve SUVmean değerlerine (sırasıyla p= 0,002; p= 0,017); tripl negatif alt tipinin luminal A alt tipine göre daha yüksek SUVmax değerine (p= 0,028) sahip olduğu saptanmıştır. Kitlenin patolojik hacmi ile SUVmean değeri arasında güçlü dereceli istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterilmiştir (p= 0,019, r= 0,720). SUVmax ile ADC değeri arasında negatif yönde zayıf dereceli istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p= 0,001; r= -0,384). MTV ile FTV arasında pozitif yönde güçlü dereceli (p= 0,000; r= 0,857); MTV ile kitlenin patolojik hacmi arasında pozitif yönde güçlü dereceli (p= 0,006, r= 0,796); FTV ile kitlenin patolojik hacmi arasında pozitif yönde güçlü dereceli (p= 0,006, r= 0,921) istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. SONUÇ Çalışmamızda, moleküler alt tipleri öngörmede SUVmax değerinin, MRG bulgularından üstün olduğu gösterilmiştir. Kitlenin patolojik hacmini öngörmede MRG'nin PET/BT'den üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study, we investigated the diagnostic value of F18-FDG PET/CT and MRI findings in determining molecular subtypes of invasive breast cancer. In addition, the relationships between the volume measurements in PET/CT and MRI and the pathological volume of the mass were evaluated. METHODS and MATERİALS: A total of 55 primary invasive breast cancer masses in 51 female patients who had histopathological diagnosis and underwent FDG PET/CT and MRI before therapy were retrospectively analysed. The correlations between molecular subtypes and SUVmax, SUVmean, MImean, MTV and HU values from FDG PET/CT findings; shape, margin, intratumoral enhancement, kinetic curve type and ADC values (based on 2013 BI-RADS MRI classification) from MRI findings were evaluated. In addition, the relationships between the pathologic tumor volume and the tumor volume measured by MRI and PET/CT were evaluated. RESULTS: The SUVmax and SUVmean values of the luminal B subtype of invasive breast cancer were higher than the luminal subtype A (p = 0.002, p = 0.017, respectively); the triple negative subtype had a higher SUVmax value than the luminal subtype A (p = 0.028). There were statistically significant strong positive correlations between MTV and FTV (p= 0,000; r= 0,857); MTV and the pathologic tumor volume (p= 0,006, r= 0,796); FTV and the pathologic tumor volume (p= 0,006, r= 0,921).