Farklı mevkilerde oynayan futbolcuların antropometrik ölçümleri ve ayak bileği izokinetik kas kuvvetlerinin karşılaştırılması
Anthropometric measurements of soccer players in different fields and comparison of isokinetic muscle strength of ANKLE
  1. Tez No: 482837
  2. Yazar: ENİS ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Farklı mevkilerde oynayan futbolcuların mevki özelliklerine göre antropometrik ölçümleri ve izokinetik kas kuvvet parametreleri arasındaki farklılığın araştırılması ve bunun performansa etkisinin açıklanmasıdır. Bunlara bağlı olarak futbolcularda mevkilere göre hangi parametrenin farklılık gösterdiğini hangi parametreler arasında farklar olduğu ve mevkiler arasındaki performans farklılıklarını bulmak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamızı gerçekleştirmek için, katılacak denek grubunu, savunma oyuncusu olan 15 (yaş:21,87± 2,295) kişi, hücum oyuncusu 15 (yaş:21,73 ± 2,282) kişi olmak üzere, 30 erkek futbolcu olarak belirlenmiştir. Katılan futbolcuların antropometrik, izokinetik kas kuvvetleri ve dikey sıçrama ölçümleri Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılmıştır. Araştırma grubuna yaş, boy, kilo, beden kitle endeksi, esneklik, dikey sıçrama, bacak sırt kuvveti, bacak çevresi, ayak bilek çapı, alt ektremite uzunluğu, üst ektremite uzunluğu ve ayak bileği plantar fleksiyon, dorsi fleksiyon izokinetik kas kuvveti ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in our study is to investigate the difference between the anthropometric measurements and the isokinetic muscle force parameters according to the positional characteristics of soccer players playing in different fields and to explain their effect on their performance. In this context, it is aimed to find out which parameters differ according to the different fields in soccer and which parameters have different performance differences. Method: 30 male soccer players participated in my study was found suitable. Among the participants, 15 (age: 21,87 ± 2,295) persons who are defense players and 15 (21,73 ± 2,282) persons were selected as attack players as experimental group. The anthropometric, isokinetic muscle forces and vertical jump measurements of participating footballers were conducted at Kocaeli University Sports Sciences Faculty Sports Sciences Research and Application Center. Participants in the study group; measurements of age, height, weight, body mass index, elasticity, vertical jump, leg strength, leg circumference, ankle diameter, lower extremity length, upper extremity length, ankle plantar flexion and dorsiflexion isokinetic muscle strength were measured. Results: When anthropometric, performance and isokinetic muscle strength measurements made on the athletes were compared, it was found that there was a meaningful difference in the values of the defenders in the left ankle Plantar flexion (60 deg / sec).