Örgütsel sessizlik davranışı ölçeğinin geliştirilmesi ve hemşirelerin örgütsel sessizlik düzeylerinin belirlenmesi
Developing organizational silence behaviour scale and determining nurses' organizational silence level.
  1. Tez No: 482842
  2. Yazar: BEGÜM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma; sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik davranışlarının belirlenmesine yönelik ölçeğin geliştirilmesi amacıyla metodolojik tasarımda, hemşirelerin örgütsel sessizlik davranış düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ölçek geliştirme aşamasında ilk önce 30 sağlık çalışanı ile bireysel derinlemesine görüşmeler yapılarak 66 maddelik taslak ölçek madde havuzu oluşturulmuştur. Kapsam geçerliliği sonrası 62 maddeye düşen taslak ölçek ile 463 sağlık çalışanı ile ölçeğin geçerlik güvenirlik çalışması yapılmıştır. Geçerlik güvenirlik çalışması sonucunda 32 maddelik“sessizlik iklimi”,“korkuya dayalı sessizlik”“kabullenici sessizlik”ve“kurumu korumaya dayalı sessizlik”4 alt boyutundan oluşan, iç tutarlılığı α=0,93 olan ve 5'li Likert tipi ile değerlendirilen örgütsel sessizlik davranışını ölçmeye yönelik bir ölçek oluşturulmuştur. Araştırmanın son bölümünde hemşirelerin örgütsel sessizlik davranışları ve düzeyleri ile bunları etkileyen faktörler belirlenmiştir. Bu aşamada 554 hemşireden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Örgütsel Sessizlik Davranışı Ölçeği”ve 10 sorudan oluşan kişisel ve mesleki özellikler soru formu kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 23 ve AMOS 23 istatistik programları kullanılarak, istatistik danışman desteğinde analiz edilmiştir. Araştırmanın üçüncü aşaması sonucunda; hemşirelerin örgütsel sessizlik davranışı ölçeğinden (2,63±0.73) ve alt boyutları; sessizlik iklimi (2.44±0.93) , korkuya dayalı sessizlik (2,52±0.80), kabullenici sessizlik (2,85±0.93) ve kurumu korumaya dayalı sessizlik (2,57±0.82) aldıkları puanlara göre hemşirelerin orta düzeye yakın sessiz kaldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was design as a methodological study for developing a scale about determining organizational silence behaviors of healthcare professionals and in a descriptive research design to determine the level of organizational silence behavior of nurses and its relating factors. In scale development phase first, in-depth interviews were done with 30 healthcare professionals to create a draft pool pf scale items consisted 66 items. After content validity 62 item draft scale was created. In second stage the validity-reliability for scale development were done with 463 healthcare professionals. As a result 32 item with 4 subscales named silence climate,“silence based on fear”,“acquiesce silence”and“silence based on protecting the organization”and which are assessed with 5 point Likert scale and its inter-consistency is α=0,9. During last phase of the study organizational silence behavior level and its effecting factors were determined.“Determining Organizational Silence Behavior”scale and question form with 10 questions were used to collect data from 554 nurses. Research data was analyzed using SPSS 23 and AMOS 23. In conclusion; nurses organizational silence behavior level (2,63±0.73), silence climate (2.44±0.93), silence based on fear (2,52±0.80), acquiesce silence (2,85±0.93) and silence based on protecting the organization (2,57±0.82) point averages can be interpreted as nurses may have stay silence sometimes.