Alt çenede uygulanan üç farklı tip mini vidanın çevresinde oluşan gerilimlerin fem analizi ile incelenmesi
Considering the stress around three different mini implants at the mandibula A finite element study
  1. Tez No: 482889
  2. Yazar: CANER BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, mandibulaya farklı pozisyonlarda yerleştirilmiş mini vidaların üzerine kuvvet uygulanması sonucu, çevresindeki kemik dokusunda ve mini vida üzerinde ortaya çıkan biyomekanik etkilerin sonlu elemanlar analizi yöntemiyle incelenmesidir. Ortodontide ankraj sağlamak amacıyla mini vidalar uzun bir süredir kullanılmaktadır. Mini vidaların, hasta kooperasyonu gerektirmemesi, çevre dokulara yan etkisinin çok az olması ve kolayca uygulanması, son yıllarda kullanım sıklığını arttırmıştır. Bu avantajlarının yanında, mandibulaya uygulanan mini vidaların kaybedilme oranlarının maksillaya orana daha fazla olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda mini vidaların mandibulaya üç farklı konumda (komşu dişten 0.2 mm uzakta, komşu dişten 0.75 mm uzakta ve komşu dişten 1.25 mm uzakta) ve her bir konum için iki farklı açıda (60º ve 90º) yerleştirildiği altı model oluşturulmuştur. Modeller üzerinde mini vidaya uygulanan mezial yönlü 2 N kuvvet simule edilmiştir. Analiz sonucunda, mini vida üzerindeki en yüksek gerilmeler, mini vidanın boyun bölgesinde görülmüştür. Kortikal kemik seviyesinde en yüksek gerilmeler mini vidanın kemiğe 60º açıyla yerleştiridiği durumda görülmüştür. En düşük gerilmeler ise mini vidanın kemiğe 90º açıyla ve komşu dişten 1.25 mm uzakta yerleştirildiği durumda görülmüştür. Mini vida üzerinde görülen maksimum yer değiştirme değerleri, mini vidaların kuvvet uygulama noktasından kuvvet uygulama yönüne doğru görülmüştür. 60º açıyla yerleştirilen mini vidalarda ortaya çıkan yer değiştirme değerleri 90º ile yerleştirilen mini vidalardan daha yüksek çıkmıştır. Analizler sonucunda mini vidanın komşu dişten 1 mm'den daha uzağa konumlandırılımasının ve kemiğe 90º' ye yakın açıyla yerleştirilmesinin, mini vidanın çevresinde daha az gerilime yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the biomechanics effects on surrounding bone texture and on mini screws with finite element analysis in order to force implementation to differently placed mini- screws. Mini- screws have been using in orthodontics for a long time to provide anchorage. Not requiring patient co-operation, minimal side-effects on the surrounding textures and easy application increased the usage frequency of mini-screws in recent years. In addition to these advantages, mini- screws which implied on mandibula have higher loose rate in comparison to mini- screws which implied on maxilla. We created six different models, in three of them we placed mini- screws on mandibula in different positions 0.2 mm, 0.7 5mm and 1.25 mm away from adjacent tooth, respectively. For each mandibula position, we placed mini-screws both 60 degrees and 90 degrees. In our models we simulated 2 N force application in mesial direction on mini-screws. According to analyses, the highest stresses was observed on the neck of mini- screws. At the cortical bone level, the higher stresses distribution was observed in which model mini- screw was placed with 60 degrees at the bone surface . The lowest stresses was found in which mini- screw placed with 90 degrees at the bone surface and 1.25 mm away from adjacent tooth. . The maximum displacement on the mini- screws was observed on the force application point toward force direction. Displacement values of mini- screws which placed with 60 degrees are higher than mini- screws that placed with 90 degrees. Consequently, we have found that inserted mini- screws with 90 degrees to the bone surface and placed more than 1 mm away from adjacent tooth create less stress around mini- screw.