Mineral trioksit agregat (MTA) ve beyaz çimentonun fiziksel ve kimyasal içeriklerinin karşılaştırılması
The comparison of mineral trioxide aggregate (MTA) and whitecement's physical and chemical contents
- Tez No: 482890
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KEMAL SÜBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Metalurji Mühendisliği, Dentistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı, 2 farklı beyaz çimento klinkeriyle (Tip1 ÇK ve Tip2 ÇK) beraber ProRoot MTA White ve Angelus MTA White'ın içyapılarını incelemek ve çimento klinkerlerinin (ÇK) deneysel MTA yapımına uygunluğunu araştırmaktır. Çalışmada lazer granülometri deneyi (LGD), X ışını kırınım deneyi (XRD), plazma atomik emisyon spektrometri deneyi (ICP-AES) ve elektron mikroskobu analizi (ESEM) ve enerji dağılım analizi (EDAX) yöntemleri kullanılmıştır. LGD analizlerine göre, ProRoot MTA'nın %98, MTA Angelus'un %74, Tip1 ÇK'nin %89 ve Tip2 ÇK'nin %91'i 0.1-30µm'lik partiküllerden oluşmaktadır. XRD analizlerinde her 2 MTA, Bi2O3 (bismite), Ca2SiO4 (larnite) ve CaSiO3 (wollastonite) fazlarında yüksek pik yapmıştır. ICP-AES analizlerinde 6 örnekten alınan sonuçlara göre hepsinin SiO2 değerlerinin birbirine yakın olduğu bulunmuştur [%20.6 (AngelusMTA)-23.83 (Tip1 klinker)]. CaO değerlerinin çimentolarda MTA'lara oranla daha fazla olduğu görülmüştür [%54.51 (Angelus MTA - %66.95 (Tip1 Klinker)]. 2 beyaz çimento ve 2 klinkerde bulunan As (
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to explore inner composition of ProRoot and Angelus MTA and 2 different types of white clinkers (type1 and type2) to find available materials which can be used to produce experimental MTA (DMTA). Laser granulometry (LGD), X ray diffraction (XRD), Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectroscopy (ICP-AES), Enviromental Scanning Electron Microscope (ESEM) and Energy Dispersive Analysis with X-ray (EDAX) are used to analyse materials. According to LGD results; 98% of ProRoot MTA, 74% of Angelus MTA, 89% of type1 cement and 91% of type2 cement contain particule sizes between 0.1-30µm. In XRD results, 2 MTA materials had same peaks at Bi2O3 (bismite), Ca2SiO4 (larnite) and CaSiO3 (wollastonite). In ICP-AES results, we found that all materials have similar SiO2 amounts [20.6% (AngelusMTA)-23.83 (Type1 clinker)]. Ratio of CaO amounts in cements are more than MTA materials [54.51% (Angelus MTA - 66.95% (Type1 clinker)]. In heavy metal results, there were no toxic dose in any of materials; As (