Türkiye'de anestezi hekimlerinin di(2-etilheksil) fitalat hakkında bilgi ve farkındalığı; anket çalışması
The knowledge and awarenesses of anesthesiologists in Turkey about di(2-ethylhexyl) phthalate ; A survey investigation
  1. Tez No: 482904
  2. Yazar: İSMAİL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN TAŞDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Ülkemizdeki Anestezi ve Reanimasyon hekimlerinin di(2-etilheksil) fitalat (DEHP) hakkındaki bilgilerini, zarararları konusundaki deneyimlerini değerlendirmek ve bu konudaki farkındalıklarının arttırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: DEHP konusunda hazırladığımız 20 sorudan oluşan çalışma anketi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Hekimlerine gmail aracılığıyla elektronik posta yoluyla gönderildi. Verilen yanıtlar SPSS 15.0 veri tabanına yüklenerek analiz edildi. Bulgular: Anketin yanıtlanma oranının ~%12 (n=270) olduğunu, katılımcıların çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu, üniversitelerden katılımın daha yüksek olduğunu tespit ettik. Anestezistlerin ~%70'inin DEHP ismini hiç duymadıkları, %90-95'inin kullandıkları tıbbi malzemelerin DEHP içerip içermediğini bilmediklerini, tıbbi malzeme seçimi ve alımından %93,7'sinin fikrinin olmadığını saptadık. Anketin diğer bir ilginç sonucu; DEHP'in insanlara bulaşma yolları, hasta gruplarına etkileri konusunda anestezistlerin %50'den fazlasının hiç fikrinin olmaması, %70'ten fazlasının DEHP konusundaki Ulusal ve Uluslararası uyarılardan haberinin olmamasıydı. Sonuç: Bu araştırmanın bulgularına göre Türkiye'de çalışmakta olan anestezistlerin büyük çoğunluğunun DEHP konusundaki bilgilerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu bilgi yetersizliğine bağlı olarak hekimler ve hastalar toksik etkileri olan kimyasallarla karşı karşıya kalabilir. Bu durumun önlenebilmesi için endüstriyel kuruluşlardan sağlık kuruluşlarına kadar multidisipliner çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the knowledge and experiences of anesthesiologists in Turkey about the presence and hazards of di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP) and increase their awarenesses. Material and Method: The questionnaire study consisting of 20 questions about DEHP is sent to anesthesiologists via electronic mail. The responses are loaded to SPSS 15.0 database and analyzed in this way. Findings: The statics reveal that the response rate of the survey is ~12% (n=270), the majority of the participants are women and participation from universities comes to the forefront. We determined that 70% of anesthesiologists have never heard of 'the name or notion of DEHP'. The study also demonstrates that 90-95% of them do not know whether the medical supplies that they use contain DEHP and they suffer from lack of knowledge about the purchase and selection of medical supplies. The other striking result of the survey is that more than 50% of anesthesiologists have no information about the mode of DEHP transmission to humans and effects on patient groups. At the same time, more than 70% of them are not aware of national and international warnings on DEHP. Conclusion: According to the data of this research, the majority of the anesthesiologists in Turkey have insufficient information about DEHP. Due to the lack of information, doctors and patients may be confronted with chemicals with toxic effects. In order to prevent this threat, there is a need for multidisciplinary working from industrial organizations to health institutions.