Dokuz Eylül Üniversitesi tıp fakültesi hastanesi hematoloji bilim dalı tarafından takip edilen periferal T hücreli lenfoma hastalarının değerlendirilmesi
Clinical outcomes of peripheral t cell lymphoma patients followed by hematology department, Dokuz Eylul University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 482907
  2. Yazar: SÜLEYMAN YASİN GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER HAYRİ ÖZSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Periferal T hücreli lenfomalar (PTHL) kötü prognoza sahip, agresif seyreden, klinik ve biyolojik özellikler açısından heterojen olup nadir görülen lenfomalardır. Bu çalışmada PTHL hastalarının retrospektif olarak epidemiyolojik ve klinopatolojik özellikleri ile tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi ve sağkalım analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize 2002-2017 tarihleri arasında başvurup periferal T hücreli lenfoma tanısı alan ve takip edilen 51 hasta çalışmaya dahil edildi. Prognozu belirlemede International Prognostic Index (IPI) skoru kullanıldı. Evrelemede revize edilmiş Ann-Arbor sistemi kullanıldı. Hastaların tanı anındaki yaşı, cinsi, B semptomu varlığı, ekstranodal tutulum varlığı, kemik iliği tutulumu, ECOG performansı, tedavi olarak aldığı kemoterapi rejimleri, LDH düzeyleri hasta dosyalarından belirlendi. Lugano revize yanıt kriterlerine göre tedavi yanıtı saptandı. Hastaların tanı anındaki özellikleri ile genel sağkalım, progresyonsuz sağkalım arasındaki ilişki retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: ECOG performans statüsü, IPI skoru ve yaş ile genel sağkalım arasında anlamlı farklılık saptandı; fakat progresyonsuz sağkalım arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Ekstranodal tutulum, kemik iliği tutulumu, cinsiyet, evreleri, LDH düzeyleri ile genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Hasta sayımızın az olması bunun sebebi olabilir. Bu konuda daha geniş hasta popülasyonları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. Sonuç: IPI skorunun PTHL hastalarında en etkin prognostik gösterge olduğu saptanmıştır. PTHL ve prognostik faktörler ile yapılan çalışmalar devam etmektedir. Sağkalım üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunan özellikler çok merkezli, prospektif çalışmalarda yeniden değerlendirilmelidir. Bu özellikler başlıca çalışma grubunun genişletilmesi, standardize edilmiş tanımlama, histolojik sınıflama, evreleme sistemleri ve tedavi yaklaşımları oluşturulmasıdır. Prognostik faktörlerin belirlenmesi ve kemoterapiye yanıt ilişkisine dair çalışmalar, hastaların daha etkin ve daha az agresif tedavi almaları yönünde belirleyici olacaktır
Özet (Çeviri)
Introductions & Aims: Peripheral T cell lymphomas (PTCL) are heterogeneous and rare lymphomas which has poor prognosis, aggressive clinical and biological features. In this study, we aimed to evaluate retrospectively the epidemiologic and clinopatologic features of PTHL patients and to perform the survival analyzes. Methods: In this study we included fifty-one patients who were admitted to our clinic and diagnosed with peripheral T-cell lymphoma between 2002 and 2017 years. The International Prognostic Index (IPI) score was used to determine the prognosis. The revised Ann-Arbor system was used in the staging. Age, sex, presence of B symptoms, extranodal involvement, bone marrow involvement, ECOG performance, chemotherapy regimes as treatment, LDH levels were determined from patient files at the time of diagnosis. Treatment response was determined according to the Lugano revision response criteria. The relationship between the characteristics of the patients and the overall survival and progression-free survival was evaluated retrospectively. Results: There was a significant difference between ECOG performance status, IPI score and age on overall survival; but there wasn't significant difference on progression - free survival. This might be due to our patient count is low. It's needed for further work with larger patient populations. Conclusions: Depends on our study IPI score was the most effective prognostic indicator in PTCL patients. Further workups with PTCL and prognostic factors continue. Effects of statistically significant preferences on survival such as standardized identification, histological classification, staging systems and treatment approaches should be reassessed in multicenter, prospective studies. Studies to determinate prognostic factors and the relationship of chemotherapeutic response will be decisive for patients to get more effective and less aggressive treatment.