Tiroid mikropapiller karsinomda prognostik faktörler
Prognostic factors in thyroid micropapillary carcinoma
- Tez No: 482908
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: DSÖ tarafından en büyük tümör çapı 10 mm veya daha küçük olan tiroid papiller kanserleri mikropapiller tiroid kanseri olarak sınıflandırılmaktadır. Son yıllarda tiroid kanseri sıklığında artış izlenmektedir ve bu artış büyük oranda mikropapiller kanserler sebebiyle olmaktadır. Prognozu oldukça iyi olmasına karşın bazı olgularda lenf nodu metastazı veya uzak metastaz izlenebilmekte, nüks gelişebilmekte ve mortaliteye sebep olabilmektedir. Bu çalışmada tiroid mikropapiller kanserinde prognozu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 2009-2017 yılları arasında herhangi bir dönem tiroid mikropapiller karsinom sebebiyle takibi olan 739 hasta çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak hastane bilgi yönetimi sistemi kullanılarak bilgiler kayıt edildi. BULGULAR: 739 tiroid mikropapiller karsinom tanılı hastanın tanı zamanı 3 tanesinde, sonraki izlemde de 3 tanesinde daha olmak üzere toplam 6 hastada uzak organ metastazı izlendi. Ortalama 46 aylık izlemde 10 tanesi tiroid loju veya servikal lenf nodlarında lokal nüks, 3 hastada yeni gelişen uzak organ metastazı olmak üzere 13 hastada nüks saptandı. Ortalama nüks gelişme süresi 43 ay, ortanca 24 ay olarak saptandı. Hiçbir hastada tiorid kanseriyle ilişkilendirilebilecek mortalite izlenmedi. Uzak metastaz ile lenf nodu metastazı olması (p=0,049; OR:7,826) arasında anlamlı ilişki saptandı. Çok değişkenli regresyon analizlerindede nüks gelişmesi ile erkek cinsiyet (p=0,028; OR=3,758) ve lenf nodu metastazı olması (p=0,020; OR:4,699) arasında; lokal nüks gelişmesi ile erkek cinsiyet (p=0,009; OR:6,432), tümör sayısı (p=0,048; OR:1,276), ekstratiroidal invazyon (p=0,030; OR:5,863) ve lenf nodu metastazı olması (p=0,008; OR:7,002) arasında anlamlı ilişki saptandı. SONUÇ: Tiroid mikropapiller karsinomda erkek cinsiyet, multifokalite, kapsül invazyonu, ekstratiroid invazyonu ve lenf nodu metastazı kötü prognostik faktörler olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: WHO defines papillary thyroid carcinoma equal to or less than 10 mm in size as micropapillary thyroid carcinoma. Incidance of thyroid cancer is increasing and it is mainly coused by micropapillary cancers. Although prognose is generally good, some patients may develop lymph node metastasis, distant metastasis, recurrence and it may cause mortality. In this study we aimed to assess the prognostic factors in micropapillary thyroid cancer. MATERIAL AND METHOD: 739 patients with thyroid micropapillary carcinoma followed up anytime between 2009-2017 were included. Data was collected retrospectively from hospital information manegement system. RESULTS: 3 of 739 patients had distant metastasis at diagnosis and 3 more developed in follow up. Mean follow up was 46 months and 13 patiets developed recurrence, 10 was local recurrence in cervical lymph nodes or in thyroid lodge and 3 were distant metastases. Mean interval for recurrence was 43 months and median was 24 months. There was no mortality that can be associated with thyroid cancer. There was correlation between lymph node metastasis and distant metastasis (p=0,049; OR:7,826). In multivariate regression analyze, male gender (p=0,028; OR:3,738) and lymph node metastasis (p=0,020; OR:4,699) were correlated with recurrence while male gender (p=0,009; OR:6,432), tumor number (p=0,048; OR:1,276), extrathyroidal invasion (p=0,030; OR:5,863) and lymph node metastasis (p=0,008; OR:7,002) were correlated with local recurrence. CONCLUSION: Male gender, multifocality, capsular invasion, extrathyroidal invasion and lymph node metastasis were revealed as poor prognostic factors in thyroid micropapillary carcionma