Verruca seborrheica klinik alt tiplerinde dermatoskopik bulgular
Dermotoscopic features of the clinical subtypes of verruca seborrheica
- Tez No: 482909
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAHSİN GÜNEŞ, PROF. DR. EMEL FETİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada verruca seborrheica (V.S.) klinik alt tiplerinde dermotoskopik özelliklerinin değerlendirilmesi ve bu bulguların ayırıcı tanıdaki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 01.06.2015-01.09.2017 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran, 18 yaş üzerinde klinik bulgularla tanısı konmuş 42 solid tip V.S., 31 yassı tip V.S. ve 47 pigmente tip V.S. hastası olmak üzere toplamda 120 V.S. hastası alındı. Hastaların seçilen lezyonları dijital dermatoskop (MoleMax II) ile değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen veriler“SPSS 22.0”adlı standart programa kaydedildi ve elde edilen verilerin p65) V.S. klinik alt tiplerinin dağılımında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.(p=0.174). Klinik alt tiplerdeki yaş gruplarının yüzdeleri incelendiğinde ise solid ve pigmente V.S.'lerin >65 yaş,yassı V.S.'lerin 45-65 yaş arası daha sık görüldüğü saptandı.V.S.lerin klinik olarak %67,5'i açık kahverengi renkte, %44,2'si koyu kahverengi renkte, dermotoskopik olarak ise %75'i açık kahverengi renkte, %43,3'ü koyu kahverengi renkte saptandı.Hastalarda tespit edilen V.S.lerin ortalama çapı 1,12 x1,14 cm olarak hesaplandı. Ortalama leyon sayısı 3,76 en fazla lezyon sayısı 60 adet olarak belirlendi. Lezyon sayısı ve yaş değerlerinin ortalamasında üç grupta istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Lezyon çapları üç grup arasında karşılaştırıldığında ise pigmente V.S'lerin ortalama horizontal ve vertical çaplarının diğer gruplara göre daha büyük olduğu bulundu ve bu veriler istatistiksel olarak anlamlı saptandı(p=0.004 ve p=0.002) Dermoskopik olarak incelenen 120 adet V.S. lezyonunda; komedo benzeri açıklıklar %90,8, milia benzeri kistler %77,5, fissürler %31,7, güve yeniği kenar %35, parmak izi görünümü %42,5, tombul parmak bulgusu %26,7, hiperkeratoz %53,3, kahverengi opak alanlar % 86,7 oranlarında görüldü. En sık görülen dermatoskopik bulgular klinik alt tiplerde karşılaştırıldı.Komedo benzeri açıklıkların solid ve pigmente V.S.'lerde yassı V.S.'lere oranla daha fazla görüldüğü, milia benzeri kistlerin pigmente V.S.'lerde diğer gruplara göre daha fazla görüldüğü saptandı. Fissür,kahverengi opak alanlar,hiperkeratoz,parmak izi görünümü,tombul parmak bulgusu,güve yeniği kenar bulgularının ise klinik V.S. alt tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstemediği saptandı. Çalışmada solid tip V.S.'lerin en sık gövde ön yüzde (%21,4) ve gövde arka yüzde (%19) yerleştiği görüldü. Sıklık sırasına göre solid V.S.'lerde en sık izlenen dermatoskopik bulgular komedo benzeri açıklıklar (%92,9), kahve opak alanlar (%85,7), hiperkeratoz (%61,9), jöle bulgusu (%59,5), sarı opak alanlar (%52,4) ve parmak izi bulgusu (%47,6) olarak saptandı. Jöle bulgusu diğer V.S.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the dermotoscopic features of the clinical subtypes of verruca seborrheica(V.S.) and to determine the place of these symptoms in the definitive diagnosis. The study includes a total of 120 patients with V.S. comprising of 42 solid type V.S., 31 flat type V.S. and 47 pigmented type V.S. patients above the age of 18, who applied to the outpatient clinic of the Department of Dermatology of Dokuz Eylul University Faculty Of Medicine between 01.06.2015 - 01.09.2017 and were diagnosed with clinical findings. The selected lesions of the patients were evaluated with a digital dermatoscope (MoleMax II). The data obtained from the study were recorded to the standard program called“SPSS 22.0”and the p 65) (p=0.174). When the percentages of age groups in clinical types were examined, it was found that solid and pigmented subtypes were more common in the age group of >65 and the flat type was more common in the age group of 45-65 years.Clinically, 67.5% V.S. lesions were in light brown color, 44.2% in dark brown color, dermatoscopically 75% were in light brown color and 43.3% in dark brown color. The average diameter of the V.S. lesions detected in the patients was calculated as 1.12x1.14.The mean number of lesions was determined to be 3.76 and the highest number of lesions to be 60. There was no statistically significant difference between the three groups in terms of the mean number of lesions and age. When the lesion diameters were compared between the three groups, the average horizontal and vertical diameters of pigmented V.S. lesions were found to be larger than the other groups and this data is statistically significant ( p=0.004 and p=0.002). In 120 V.S. lesions examined dermoscopically, comedo-like spaces were found to be 90.8%, milia-like cysts to be 77.5%, fissures to be 31.7%, piecemeal edge to be 35%, fingerprint appearance to be 42.5%, fat finger detection to be 26.7% , hyperkeratosis to be 53.3% and brown opaque areas to be 86.7%. The most common dermatoscopic symptoms were compared in the subtypes. It was found that comedo-like spaces were more common in solid and pigmented types than in flat types, and milia-like cysts were seen more in pigmented types than in the other groups. It was determined that fissure, brown opaque areas, hyperkeratosis, fingerprint appearance, fat finger finding, piecemeal edge findings did not show statistically significant difference between clinical subtypes. In the study, solid type V.S. lesions were found to be located mostly in the front (21.4%) and the back faces of the body (19%). The most common dermatoscopic findings were comedo-like spaces (92.9%), brown opaque areas (85.7%), hyperkeratosis (61.9%), jelly finding (59.5%), yellow opaque areas (52.4%) and fingerprint findings (47.6%). When compared with the other V.S. groups, the jelly finding was seen to be significantly higher in the solid type V.S.