Düşük seviyeli lazer terapisinin hızlı üst çene genişletmesine bağlı oluşan kök rezorpsiyonu üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of low level laser therapy on root resorption due to rapid maxillary expansion
- Tez No: 482938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, düşük seviyeli lazer terapisinin (DSLT) hızlı üst çene genişletmesine (HÜÇG) bağlı oluşan kök rezorpsiyonları üzerindeki etkilerinin Mikro-BT yöntemi kullanılarak değerlendirilmesidir. Çalışmamıza, HÜÇG ve üst birinci küçük azı dişi çekimi endikasyonu konulmuş 16 birey ve ortodontik kuvvet uygulanmayan sekiz birey dahil edildi. Üst çene genişletmesi uygulanacak bireyler randomize olarak aktif faz ve pekiştirme fazı gruplarını oluşturmak üzere sekizer kişilik iki gruba ayrıldı. Split-mouth dizaynda tasarlanan çalışmamızda, aktif faz HÜÇG, pekiştirme fazı HÜÇG ve ortodontik kuvvet uygulanmayan gruplarda, randomize olarak seçilen taraftaki çekimi planlanan küçük azı dişlerine DSLT uygulandı. DSLT uygulaması, Ga-Al-As (820 nm, 8 J, 8 J/cm2) diyot lazer cihazı (Doris, CTL-1106MX, Warsaw, Poland) kullanılarak, kök yüzeyi boyunca, iki bölgeden, dişetine temas ederek, beş hafta boyunca dört günde bir kez olmak üzere yapıldı. Her grup için, lazer uygulanan dişin karşıt arktaki eşi kontrol grubuna dahil edildi. Deney süreci sonunda diş çekimleri yapılıp, dişler Mikro-BT cihazıyla tarandı ve rezorpsiyon kraterlerine dair ölçümler 'CTan' yazılımıyla (Skyscan, versiyon 1.16.5.1, Belgium) analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of low-level laser therapy (LLLT) on root resorption that occurs due to rapid maxillary expansion (RME). The study groups were consisted of sixteen subjects who had an indication for rapid maxillary expansion and upper first premolar extraction, and eight untreated subjects. The subjects were randomly divided into two groups to create active-phase and retention-phase groups. As the study was planned as a split-mouth design, one of the upper premolars had undergone LLLT and the other one defined as the control tooth of the applied procedure. LLLT was applied to the premolars on the selected side with a 820 nm Ga-Al-As diode laser (8 J/cm2) during RME in the active-phase group, or five weeks after RME in the retention-phase group, or from the beginning of the examination, in the group in which the subjects didn't get any orthodontic force. At the end of the experiment, teeth were extracted and scanned by Micro-CT device. The measurements of root resorption craters were performed by 'CTan' software.