Ortodontik tedavinin periodontal dokular ve sağlıküzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of orthodontic treatment on periodontal tissues and health
- Tez No: 482939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı ortodontik tedavi esnasında periodontal dokularda meydana gelen değişikliklerin incelenmesidir. Çalışmamız Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi görmek üzere başvuran bireyler arasından seçilen 43 kişi ve ortodontik tedavi talebi bulunmayan, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri arasından gönüllü 42 kişi üzerinde yürütülmüştür. Çalışma grubundaki bireylere sabit ortodontik apareyler yerleştirilmeden önce (T0) plak indeksi, gingival indeks, cep derinliği ve sondlamada kanama ölçümleri yapılmıştır. Periodontal ölçümler, sabit ortodontik apareyler yerleştirildikten en az bir ay sonra (T1), birinci aydan sonra en az altı ay sonra (T6), 12 ay sonra (T12) ve 18 ay sonra (T18) tekrarlanmıştır. Kontrol grubunda, gözlem süreci başlatılırken (T0), takiben altı ay sonra (T6), 12 ay sonra (T12) ve 18 ay sonra (T18) belirtilen ölçümler yapılmıştır. Radyografik değerlendirme için (T0)'da tüm bireylerin sağ ve sol bukkal bölgelerinden birer adet bitewing radyograf alınmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda; ortodontik tedaviye başlandıktan bir ay gibi kısa bir süre sonra, özellikle apareylerin bulunduğu bukkal yüzeylerde, plak indeksi, gingival indeks, cep derinliği ve sondlamada kanama ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlenmiştir. Bu durum, ortodontik apareylerin ağız hijyeni kontrolünü ve idamesini zorlaştırdığını göstermektedir. Hastalara tedavi öncesinde ve tedavi sırasında ağız hijyeni motivasyonu yapılmasına rağmen ortaya çıkan periodontal sağlıktaki kötü gidişat, ortodontik tedaviye başlanmadan önce hastaların optimal ağız hijyenine sahip olmaları ve tedavi süresince optimal hijyeni sürdürmeleri konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes on periodontal tissues that occur during fixed orthodontic treatment. The study was carried out on 43 patients of Kocaeli University Dentistry Faculty, Department of Orthodontics and 42 volunteer students from Kocaeli University Dentistry Faculty, who did not have any orthodontic treatment request. In the study group, plaque index, gingival index, pocket depth and bleeding on probing parameters were measured before fixed orthodontic appliances were placed (T0). Periodontal measurements were repeated at least one month after placement of fixed orthodontic appliances (T1), at least six months after first measurement (T6), after 12 months (T12) and 18 months (T18). In the control group, the same measurements were made at the same points of time, except (T1). For radiographic evaluation, bitewing radiographs was taken from the right and the left buccal regions of all subjects in (T0). The statistical analyses revealed significant increases in plaque index, gingival index, pocket depth and bleeding on probing measurements soon afterwards during orthodontic treatment, especially at the buccal surfaces where fixed appliances were present. This suggests that orthodontic appliances make oral hygiene difficult to control and maintain. Increased periodontal parameters were observed despite oral hygiene motivations provided before and during treatment. For this reason, it is important to ensure that patients have optimal oral hygiene before beginning orthodontic treatment, and more effort should be made to maintain optimal hygiene during treatment.