Maksiller lateral kesici diş proporsiyonu ve bukkal koridor genişliği değişikliğinin gülümseme algısı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of tooth proportion changes of maxillary lateral incisors and buccal corridor measure on the perception of smile esthetics
  1. Tez No: 482947
  2. Yazar: EBRU AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Giriş: Bu çalışma, lateral kesici diş proporsiyonu ve bukkal koridor genişliği değişikliğinin gülümseme algısı üzerine etkisinin farklı meslek, yaş ve cinsiyete sahip kişiler tarafından Q-sort ve Visual Analog Skala (VAS) yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesini ve meslekler, cinsiyetler, farklı yaş grupları ve kullanılan değerlendirme yöntemleri arasında farklılık olup olmadığını tespit etmeyi ve yöntemlerin tekrarlanabilirliklerini değerlendirmeyi amaçlayan prospektif, randomize bir anket çalışmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda maksiller lateral kesici diş proporsiyonu ve bukkal koridor genişliği değişikliği yapılmış olan 48 adet fotoğraf, 72 diş hekimi, 80 diş hekimliği öğrencisi, 70 ortodontist ve 83 meslekten olmayan bireyler tarafından Q-sort ve VAS yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 29,4'tür. Her bir fotoğrafa verilen ortalama Q-sort ve VAS puanlamaları, mesleklere, cinsiyete, yaş gruplarına, mesleki tecrübe sürelerine göre değerlendirilmiştir. Fotoğraflar ayrıca bukkal koridor genişlikleri ve lateral kesici diş proporsiyonlarına göre gruplara ayrılarak ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmamızda ayrıca Q-sort ve VAS yöntemleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışma sonuçlarına göre; en estetik olarak seçilen fotoğraf %7 bukkal koridor genişliğine sahip ve %68 lateral kesici diş proporsiyonu olan fotoğraftır. En az estetik fotoğraf ise %22 bukkal koridor ve %55 lateral kesici diş proporsiyonuna sahip olan fotoğraftır. VAS yöntemine göre %4 bukkal koridor genişliğine sahip olan fotoğraflar, Q-sort yöntemine göre ise %7 bukkal koridor genişliğine sahip olan fotoğraflar en estetik fotoğraflar olarak seçilmiştir. Her iki yönteme göre en az estetik fotoğraflar ise, %22 bukkal koridor oranına sahip olan fotoğraflardır. %68, %73 ve %81 lateral kesici diş proporsiyonlarına sahip fotoğraflar Q-sort yöntemi ile değerlendirmede en yüksek puanlamaları almıştır. VAS yönteminde ise %68 lateral kesici diş proporsiyonu olan fotoğraflar en estetik fotoğraflar olarak seçilmiştir. VAS ve Q-sort ortalama değer tabloları incelendiğinde, bukkal koridor genişlikleri arttıkça katılımcıların lateral kesici diş proporsiyonu fazla olan fotoğrafları daha estetik olarak değerlendirdikleri görülmüştür. Farklı meslek gruplarının değerlendirmelerine göre meslekten olmayan bireyler ve diş hekimliği öğrencilerinin fotoğraflara daha düşük puanlamalar verdikleri görülmüş ve daha eleştirel oldukları sonucuna varılmıştır. Cinsiyetler, yaş grupları, diş hekimlerinin mesleki tecrübe süreleri ve ortodontistlerin mesleki tecrübe süreleri arasında fotoğrafların değerlendirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Q-sort ve VAS yöntemlerinin gözlemciler arası tekrarlanabilirlik değerlendirmesinde Q-sort yönteminin VAS yöntemine göre daha tekrarlanabilir ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gözlemciler içi değerlendirmeye göre ise VAS yöntemi daha tekrarlanabilir olarak bulunmuştur. Sonuç: Tüm bu veriler incelendiğinde %4-7 bukkal koridor genişliklerinin ve %68-73 lateral kesici diş proporsiyonunun daha estetik olarak değerlendirildiği sonucuna varılmıştır, bukkal koridor genişliği ve lateral kesici diş proporsiyonu parametrelerinden bukkal koridor genişliğinin katılımcılar tarafından daha fazla dikkat edilen parametre olduğu görülmüştür. Q-sort değerlendirme yönteminin gülümseme fotoğraflarında kullanılabilecek hızlı, basit ve tekrarlanabilir bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study is a prospective, randomized survey study and the aim of this study is to evaluate the assessment of attractiveness on the basis of computerized variations of incisor proportions and buccal corridors judged by different professions, ages and genders and it was designed to compare the reliability of the Q-sort and Visual Analog Scale (VAS) methods for the assessment of smile esthetics. Material and Method: Forty-eight photos which have maxillary lateral incisor tooth proportions and buccal corridor width changes were evaluated by 72 dentists, 80 dentists, 70 orthodontists and 83 laypersons with Q-sort and VAS methods. The average age of the individuals participating in the study is 29.4. The average Q-sort and VAS scores given to each photo were assessed according to professions, sex, age groups, and professional experience. Photographs were also examined separately for groups according to buccal corridor widths and lateral incisor tooth proportions. We also compared Q-sort and VAS methods. Results: According to the results of the study; the most aesthetically selected photograph is a photograph with 7% buccal corridor width and 68% lateral incisor tooth proportion. The least aesthetic photograph was chosen as a photograph with 22% buccal corridor width and 55% lateral incisor tooth proportion. Photographs with 4% buccal corridor width according to the VAS method and photographs with 7% buccal corridor width according to the Q-sort method were selected as the most aesthetic photographs. The least aesthetic photographs were chosen with a 22% buccal corridor width. Photographs with 68%, 73%, and 81% lateral incisor tooth proportions received the highest scores on the Q-sort method. In the VAS method, the photographs with 68% lateral incisor tooth proportion were selected as the most aesthetic photographs. When the VAS and Q-sort mean value tables were examined, it was seen that as the width of the buccal corridor increased, participants were selected aesthetically assessed the photographs with more lateral incisor tooth proportions. According to the evaluations of different occupational groups, it was seen that laypersons and dental students gave lower scores to the photographs and they were considered as more critical. There was no statistically significant difference in the evaluation of photographs between genders, age groups and occupational experience periods of dentists and occupational experience periods of orthodontists. Q-sort method was found more repeatable and reliable than the VAS method in assessing interobserver reproducibility. The VAS method was found to be more reproducible in assessing intraobserver reproducibility. Conclusion: When all these data were examined, it was concluded that 4-7% buccal corridor percentages and 68-73% lateral incisor tooth ratio were ideal. From the parameters of buccal corridor width and lateral incisor tooth proportions, buccal corridor width was considered to be a more careful parameter by the participants. Q-sort is the quick, simple and reproducible method that can be used in smile photographs.