İç denetimin işletme amaçlarına ulaşmadaki rolü: Türk finans sektöründe bir araştırma
The role of internal audit in achieving organizational objecti̇ves: A study on Turkish financial services sector
  1. Tez No: 483043
  2. Yazar: GÜROL BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ SEMA ÜLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
İşletme çevresinde meydana gelen değişimler risklerin çeşitlenmesine ve seviyelerinin artmasına neden olmuştur. Bunlar işletmelerin amaçlarına ulaşmalarına engel olmaktadırlar. Risklerin önüne geçebilmek için işletmeler risk yönetimi, iç kontrol ve kurumsal yönetim sistemlerini tesis etmişlerdir. İç denetim ise bunları geliştirmek için faaliyet gösteren bir fonksiyondur. İç denetimin işletmeye kattığı değer genellikle anlaşılamamakta ve iç denetim faydasız bir maliyet merkezi olarak nitelendirilebilmektedir. İşletmelerde iç denetimin katma değerinin anlaşılabilmesi için performansının doğru şekilde ölçülmesi ve işletme içi farkındalığın arttırılması gerekmektedir. Bu çalışmada, işletmelerdeki amaç hiyerarşisi açıklandıktan sonra risk kavramı tanımlanacaktır. Ardından risk yönetimi ve iç kontrol sistemleri ile kurumsal yönetim üzerinde durulacaktır. Bu bölümü iç denetim fonksiyonuna ilişkin bilgiler içeren bir bölüm takip edecektir. Son bölümde, finans sektöründe faaliyet gösteren bir işletme üzerinden iç denetimin işletme amaçlarına ulaşmadaki rolü araştırılacaktır. Son olarak konu ile ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes occurred in business environment cause risks to be diversified and increased in their value. These prevent enterprises to achieve their objectives. Enterprises establish risk management, internal control and corporate governance systems in order to prevent risks. Internal audit, on the other hand, is a function which operates in order to improve these systems. Generally, the value that internal audit adds to the enterprise is not understood and it is defined as a cost center with no contribution to the enterprise. In order to understand the value that internal audit adds to enterprises, internal audit performance should be measured accurately and awareness of internal audit within the enterprise should be increased. In this study, after hierarchy of objectives is explained, risk concept will be defined. Then, risk management, internal control and corporate governance systems will be emphasized. A chapter that contains some information on internal audit function will follow this chapter. In last chapter, role of internal audit in achieving organizational objectives will be investigated by taking an enterprise which operates in finance sector as a sample. Lastly, some suggestions on the issue can be found.