İnternet reklamlarının e-tüketicilerin satın alma kararlarındaki etkisi ve bir araştırma
Effect of internet advertising on e-consumer purchasing decision and a research
- Tez No: 483123
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde işletmelerin artan rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürmek için yoğun bir çaba içinde oldukları görülmektedir. Özellikle internet kullanımın yaygınlaşması ile birlikte teknolojik araçların gelişmesi işletmelerin faaliyetlerini sürdürmede oldukça zorlu koşullar yaratmakla birlikte kolaylıklar da sağlamıştır. Faaliyetlerini zamanın koşullarına göre düzenlemesi gereken işletmelerin ürün ve hizmet çeşidinin fazla, homojen ve pazarda rekabet edebilecek özelliklere sahip olması gerekmektedir. Söz konusu bu durumları gerçekleştirmek için işletmelerin pazarlama ilkelerinden biri olan tutundurmaya daha çok önem vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle firmaların ürünlerini doğru fiyatlandırma, iyi bir imaj oluşturma, tüketicinin gözünde firma değeri yaratma gibi tüketicinin satın alma davranışlarını etkileyen işlevlere uygun stratejiler uygulaması gerekmektedir. Tüketicinin satın alma davranışının oldukça karmaşık bir yapıya sahip olması firmaların uygulayacakları reklam stratejileri başta olmak üzere diğer stratejileri de doğru şekilde uygulamaları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada internet reklamcılığının e-tüketiciler üzerindeki satın alma davranışlarına olan etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda 385 kişiye anket uygulanmıştır. Demografik değişkenlere ilişkin frekans dağılımları tablolar halinde özetlenmiş olup demografik değişkenlerin tüketicinin satın alma davranışını etkileyen işlevlerle olan etkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it seems that businesses are making an intensive effort to maintain their operations in an increasingly competitive environment. Especially with the widespread use of the internet, the development of technological tools has provided the facilities with very difficult conditions to maintain the activities of the enterprises. Enterprises that need to organize their activities according to the conditions of time need to have a high degree of product and service variety, homogeneous and competitiveness to compete on the market. In order to realize this, businesses need to pay more attention to promotion-one of the marketing principles. For this reason, it is necessary to apply appropriate strategies to the functions that affect the purchasing behaviors of consumers such as correct pricing of their products, creating a good image, creating company value in the consumer's eyes. The fact that the purchasing behavior of the consumer has a very complex structure makes it very important for the companies to apply the other strategies, especially the advertising strategies, correctly. In this study, the effect of internet advertising on purchasing behavior on e-consumers is examined. In this direction, 385 people were surveyed. The frequency distributions of demographic variables are summarized in tables and the effect of demographic variables on the functions that affect the purchasing behavior of the consumer is examined.