Petrol fiyatların düşmesinin İran ekonomisi üzerinde etkileri
Decreasing petroleum prices affects on İran's economy
  1. Tez No: 483155
  2. Yazar: MASOUD SHEIKHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Petrol, gerek enerji sektöründe, gerekse de üretici ülkelerin ekonomisinde büyük bir öneme sahiptir. Bu araştırmada, İran ekonomisinde petrolün önemi ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların İran ekonomisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. ABD ve OPEC'in petrol piyasasındaki ağırlığı ve aynı zamanda İran'nın 4.büyük petrol üretici konumunda olması, petrol fiyatlarındaki keskin dalgalanmalardan en çok bu ülkelerin etkilenmesine yol açmıştır. İran ekonomisinde, özellikle ihracat ve bütçe içinde petrol gelirlerinin ağırlığının fazla olması, petrolde yaşanan keskin fiyat değişimlerinde İran ekonomisini oldukça etkilemiştir. Petrol gelirlerinin ekonomik faaliyetleri canlandırma gücüne sahip olması, petrol fiyatların yükseldiği dönemlerde üretimin yükselmesine ve dolayısıyla ekonomik büyümeye yol açmıştır. Buna karşın petrol fiyatlarının düşüşü, ekonomik faaliyetleri yavaşlatmakta ve bir dizi olumsuz makro ekonomik soruna yol açmaktadır. Petrol fiyatlarının düşmesi, bütçe açığın yükselmesine, üretimin ve ihracatın azalmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Oil has a great importance for both energy sector and for the economies of producer countries. This study analyses the importance of oil in Iran economy and the effects of oil price fluctation on Iran economy. The weight of the US and OPEC in oil market and the fact that Iran is the world's fourth largest oil producer are the factors for these countries to be effected most from the sharp fluctations in oil prices. Economy of Iran has been highly affected from sharp fluctations in oil prices because of the export and heavy weight of oil revenues within the budget. As the income from the oil has a power to invigorate the economic activity, increase in oil prices ensures increase in production and economic growth. On the other hand, decrease in oil prices causes slowdown in economic activities and a series of macro economic issues. Low oil prices leads to increase in budget deficit and decrease in production and export.