Örgütsel adalet algısının sinizm üzerine etkisi: Devlet üniversiteleri meslek yüksekokullarında bir araştırma
The effect of organizational justice perception on cynicism: A research in vocational school of state universities
- Tez No: 483158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Örgütsel adalet algısı, çalışma ortamında bireysel tutum ve davranışların temel belirleyicilerinden birisidir. Adil olmayan uygulamaların yol açabileceği negatif tutum ve davranışların örgüt için en önemlilerinden bir tanesi, örgütsel sinizmdir. Bu kapsamda, bu çalışmanın öncelikli amacı, örgütsel adalet algısının örgütsel sinizm üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını araştırmak olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki devlet üniversitelerinin sosyal bilimler meslek yüksekokullarında görev yapan 986 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Tam sayım yapılmıştır ve 400 katılımcıdan dönüt alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu tercih edilmiştir. Kullanılan anket formu, 3 kısımdan oluşmaktadır. Ankette demografik değişkenlere ilişkin 3 soru, literatürde yer alan ve geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış; örgütsel adalet ölçeğine ilişkin 20 ifade ve örgütsel sinizm ölçeğine ilişkin 13 ifade bulunmaktadır. Verilerin analizinde istatistik paket programı kullanılmıştır. Ölçeklerin faktör yapısını doğrulamak maksadıyla doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik çalışmalarında Cronbach alfa katsayısı hesaplanmıştır. Örgütsel adalet algısı ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi test etmek için korelasyon, etkileşimi tespit etmek için regresyon analizi yapılmış, farklılık hipotezlerini test etmek için bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca, örgütsel adalet boyutlarının sinizm üzerine etkisini test etmek maksadıyla yapısal model oluşturulmuş ve yapısal regresyon analizi yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda, örgütsel adalet algısı ile örgütsel sinizm arasında anlamlı, negatif yönde ve %50 oranında bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Boyutlar bazında bakıldığında ise işlemsel adalet algısının örgütsel sinizm üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı, dağıtımsal ve etkileşimsel adalet algısının örgütsel sinizmi negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Bu kapsamda bulgular tartışılmış ve bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational justice perception is one of the basic determinant of individual attitude and behavior in workplace. One of the most important negative attitudes and behaviors that unfair practices can cause for an organization is organizational cynicism. In this context, the primary purpose of this study was to investigate whether organizational justice perceptions have a significant effect on organizational cynicism. The universe of the research constitutes 986 instructors who work in social sciences vocational schools of state universities in Turkey. A full count was made and feedback was received from 400 participants. Survey form was preferred as data collection tool. The survey form consists of 3 parts. The questionnaire consists of 3 questions about demographic variables, 20 statements about organizational justice scale and 13 statements about organizational cynicism scale which validity and reliability studies are done and can be found in literature. Statistical package program was used for analysis of the data. Confirmatory factor analysis (CFA) was performed to confirm the factor structure of the scales. Cronbach's alpha coefficient was calculated in the reliability studies of the scales. To test the relationship between organizational justice perception and organizational cynicism, correlation analysis, to determine interaction, regression analysis was done. Unpaired t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to test the hypothesis of differences. In addition, to test the effect of organizational justice dimensions on cynicism, structural model was made and structural regression analysis were done. As a result of this research, it has been found that there is a significant, negative and %50 relationship between organizational justice perception and organizational cynicism. When the dimensions of organizational justice perception is researched, no significant relation between procedural justice perception and organizational cynicism has found but it is determined that distributive and interactional justice have a negative and significant effect on organizational cynicism. To the end, findings are discussed and some recommendations are made.