Zincir hastanelerin uluslararasılaşmasına etki eden faktörler
The factors effects the internationalization of hospital chain
- Tez No: 483164
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yirminci yüzyılın başlarından itibaren küreselleşmenin artan önemi, işletmeleri uluslararsılaşmaya yöneltmiştir. Araştırmalarda karşımıza uluslararasılaşma modeli olarak çıkan kavram, işletmelerin neden ve nasıl uluslararsılaştıklarını açıklamaktadır. Çalışmada, uluslararasılaşma sürecinin birinci basamağı olarak ihracat boyutu ele alınmıştır. Bu tez araştırması kapsamında, çekirdek ürün olarak sağlık hizmeti üreten özel zincir hastanelerin uluslararasılaşma süreci ele alınmaktadır. Araştırmanın amacı, zincir hastanelerin neden ve nasıl uluslararasılaştıkları, yurt dışı pazarlara ihracat yoluyla girişleri ve ihracat faaliyetini ve uluslararsılaşmasını etkileyen faktörlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Tez araştırması, Türkiye´de yerleşik uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren özel hastane zincirlerini kapsamaktadır. Araştırma için nitel araştırma yöntemi belirlenmiş ve belirlenen özel zincir hastanelerin yöneticileri ile mülakat şeklinde görüşme yapılmıştır. Araştırmanın amacı ve niteliğine uygun olarak örnek olay deseni tercih edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucunda özel zincir hastanelerin uluslararasılaşma sürecinde ihracat yöntemi kullandığı, hedef pazarda olmalarını etkileyen faktörlerin neler olduğu, bu faktörlerin özel zincir hastaneleri nasıl etkilediği ortaya çıkartılmış ve sonuç kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rising importance of globalization has impelled businesses to internationalize at the beginin of 20th century. The theory of internationalization has focused on how and why businesses do internationalize and this subject is discussed in this case. The concept we encountered as internationalization model states that businesses enter international markets incrementally and in this context several studies have been done on which factor and/or factors affect a business to internationalize. In this study, exporting has come up as first stage of internationalization model. As thesis statement, internationalization processes of private hospital chain, which produce healthcare services as a core product, are scoped. The main purpose of this thesis is to investigate how and why internationalization, the introduction of the private hospital chain into foreign markets during internationalization process through export and the factors affecting the export activities. The thesis research includes private hospital chain that are in service in international markets settled in Turkey. Qualitative research method is determined as the main method of the research and meetings with the principals of specified private hospitals occurred as interview. The case study research design is preferred due to the purpose and the quality of the research. As a result of the analysed data of research, the factors that private hospital chain use exporting in internationalizaiton process, which factors affect private hospital chain to be in the target market and how these factors affect private hospital chain have been emerged and explained in the conclusion paragraph.