Türkiye'de 2000'li yıllarda iç göç - işsizlik örüntüleri: Ankara (TR51) alt bölgesinin, Kırıkkale (TR71) ve Samsun (TR83) alt bölgelerinden aldığı göçlerin işsizlik açısından değerlendirilmesi
Internal migration – unemployment patterns of 2000's in Turkey: Consideration of migration from Kırıkkale (TR71) and Samsun sub-regions (TR83) to Ankara (TR51) sub-region in terms of unemployment
- Tez No: 483163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TOPALHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırmada İBBS-II'ye göre Ankara alt bölgesinin 2000'li yıllarda Kırıkkale ve Samsun alt bölgelerinden aldığı göçler doğrultusunda, iç göç-işsizlik örüntüleri incelenmiştir. 2000'li yıllarda Ankara alt bölgesine göç edenlerle yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla nitel bir araştırma tasarımı kurgulanmıştır. Araştırma; göçmenlerin işgücü piyasası unsurları arasındaki ilişkiye dair algı, tutum ve davranışları, işgücü piyasası açısından göç davranışını yönlendiren mesafe ve sosyal ağ veya göç stoku unsurları, göç etme nedenleri ve göçün işgücü piyasası açısından sonuçları temaları etrafında şekillenmiştir. Göçmenlerin Ankara alt bölgesinde çekici olarak algıladıkları unsurların başında istihdam olasılıklarının yüksek olması ve beklenen gelir artışı veya ücret avantajları bulunmaktadır. Çıkış noktalarındaki işgücü piyasaları açısından göçmenlerin en çok üzerinde durdukları unsurlar ise işsizlik ve gelir azalışı veya ücret dezavantajlarıdır. Göç etme nedenleri arasında öne çıkan unsurlar, iş/arama bulma ve tarım sektörünün daralmasına dayanan makroekonomik nedenlerdir. Bu bölgeler arasında mesafe etkisinin önemli olmadığı, sosyal ağların ise göç etmenin potansiyel maliyetlerini ve iş arama/bulma maliyetlerini azaltması sebebiyle göç hareketleri üzerinde önemli bir etkisinin olduğu görülmüştür. Daha önce çoğunlukla tarım işçisi olarak mevsimlik ve geçici işlerde istihdam edilen göçmenlerin Ankara alt bölgesinde kayıtlı istihdam içinde yer almaları, göçün işgücü piyasası açısından etkinliğini artıran olumlu bir sonuç olarak görülmüştür. Bunun yanında, göçmenlerin bireysel/hanehalkı gelirlerinde yaşadıkları artışa rağmen gelir yetersizliği ile karşı karşıya kalmaları, göç süreci sonunda ortaya çıkan olumsuz sonuçlardan en önemlisi olarak ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, internal migration-unemployment patterns were analyzed toward migration received from Kırıkkale and Samsun sub-regions to Ankara sub-region as to NUTS-2 in 2000s. A qualitative research design has been constructed through in-depth interviews conducted with migrating participants to Ankara sub-region in 2000s. Research has been shaped around the themes on migrants' perception, attitude and behaviours about the relationship between migration and labour market factors, distance and social network or migration stock elements which direct the behaviour of migration in terms of labour market, causes of migration, and positive and negative consequences of migration with regard to labour market. High probability of employment and the expected increase in revenue or wage advantages elements are the primary ones which migrants perceived as attractive for Ankara sub-region. As for the labor market elements that most of the migrants emphasized with regard to point of origin are unemployment and decrease in revenue or wage disadvantages. The elements that stand out among the causes of migration are work search/discovery and contraction of the agricultural sector based on the macroeconomic causes. It's seen that the impact of distance is not significant among these regions, while social networks have a major impact on migration movements thereby reducing the potential costs and job search/discovery costs of migration. Migrants to take place in formal employment in Ankara sub-region who mostly employed in seasonal or temporary jobs as agricultural workers previously, was seen as a positive outcome that increases the efficiency of migration in terms of the labor market. Besides, in spite of the increases in individual/household revenues according to their point of origins, migrants to be faced with revenue inadequacy comes into prominence as the most important negative outcome at the end of the migration process.