Birden fazla borsada işlem gören hisse senetlerinin değerlemesi
Valuation of stocks traded on more than one stock exchanges
- Tez No: 483167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Uluslararası sermaye piyasalarından sermaye tedarik etmek isteyen şirketler, birden fazla borsaya kayıt olarak aynı anda birden fazla borsada işlem görmektedir. Yabancı bir borsaya iki veya daha fazla kayıt yaptırmak çifte kayıt olarak tanımlanmaktadır. Aynı ülke sınırları içinde ikinci bir borsaya kayıt yapmak ise çapraz kayıt olarak ifade edilmektedir. Çalışmada çifte ve çapraz kayıtlı hisse senetlerinin değer farklılıklarının nedenleri araştırılmaktadır. Uygulama dünyadaki borsalardan piyasa değeri en yüksek olan New York, Londra, Tokyo, Shanghai ve Hong Kong Borsaları üzerinde yapılmıştır. Çifte kayıtlı şirketler için New York, Londra ve Tokyo Borsaları; çapraz kayıtlı şirketler için Shanghai ve Hong Kong Borsaları olmak üzere 5 farklı model geliştirilmiştir. Hisse senedi fiyatı, faiz oranı, enflasyon oranı, döviz kuru, aktif kârlılık oranı, özsermaye kârlılık oranı, cari oran ve altın fiyatı değişkenlerinin, 2010-2015 dönemine ait yıllık verileri panel veri analizinde kullanılmıştır. Analiz sonucunda bir borsada işlem gören hisse senedinin fiyatının, aynı anda işlem gördüğü diğer borsalardaki fiyatlardan etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies which want to provide capital from international capital market are processed in more than one stock market at the same time by traded on more than one stock exchange. Listed on two or more than two to foreign stock market is called as dual listed. Listed on second stock market within the same national borders is stated as cross-listed. The reason of value differences of stocks, which are dual listed and cross listed, are examined in this research. The implementation has been carried on New York, London, Tokyo, Shanghai and Hong Kong Stock Exchange that have highest marketing value from world stock exchange. They have developed 5 different models for New York, London and Tokyo Stock Exchanges for dual listed companies and Shanghai and Hong Kong Stock Exchanges for cross-listed companies. The annual data of stock price, interest rate, inflation rate, exchange rate, return on assets, return on equity, current ratio, gold price variables in 2010-2015 period has been used in panel data analysis in the implementation. It is determined that the price of stock in stock exchange is influenced from other stock exchange prices traded at the same time.