Economic consequences of energy integration in Latin America
Latin Amerika'da enerji entegrasyonunun ekonomik sonuçları
  1. Tez No: 483168
  2. Yazar: CHIRISTIAN JAVIER PAZ LOPEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji kaynakları, Latin Amerika ve Karayipler ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Bu açıdan bölgede bir enerji entegrasyonu ile sinerji yaratarak enerji kaynaklarından çok daha iyi bir şekilde fayda sağlanabilir. Ancak bölgede enerji entegrasyonu mekanizması oluşturmak çeşitli zorluklar içermektedir. Bunlar arasında siyasi bölünmeler ve devletler arasındaki güvensizlik ortamı en dikkat çekici unsurlardır. Bu nedenle, oyuncuların egemenliğini uluslarüstü düzeyde bir bölgesel varlığa devrettiği ve böylece siyasi konum ve tercihlerden kaçındığı bir senaryoda, enerji politikalarının uygun koordinasyonu sağlanabilir. Bu anlamda, üye ülkelerin bölgesel politikalarını uyumlaştırmayı bir araç olarak benimsemeleri, enerji stratejilerini koordine etmeleri ve sinerji yaratmaları için gereklidir. Bu yapıldığı takdirde, enerji entegrasyonu süreci; enerjinin ulaşılabilirliliği, tarife engellerinin azalması ve ulaşım maliyetlerinde düşüşe yol açarak ekonomik fiyatlarla sonuçlanacak ve aynı zamanda bilgi yayılımları ve ölçek ekonomileri için uygun bir ortam yaratarak bölgesel kalkınmaya neden olacaktır. Bu tezdeki ekonometrik model bu olguları doğrulamaktadır. Bölgesel enerji politikalarının koordinasyonu, bölgede enerji üretimi ve tüketiminde artış yaratarak GSYİH'da büyümeye yol açmaktadır. Bu nedenle,enerji entegrasyon süreci, Latin Amerika için ekonomik olarak faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Energy resources represent a substantial contribution to the economy of Latin America and the Caribbean. In this respect it is possible to benefit from energy sources in a much better way by creating synergies with energy integration in the region. However, the region has various limitations to establish a mechanism of energy integration, among them, the most noticeable are the political fragmentation and the distrust between the different States. That is why such mechanism might achieve proper coordination of energy policies in a scenario in which actors transfer sovereignty to a regional entity in a supranational level, thereby avoiding political positions and preferences. In this sense, the adoption of member states' regional policies as a means of harmonization is necessary for coordinating energy strategies and for creating synergies. If this is done, the energy integration process will lead to regional development via increase in energy availability, reduction in tariff barriers and a decrease in transport costs, resulting in affordable prices, while at the same time creating a favorable environment for knowledge spillovers and scale economies. The econometric model in this thesis confirms these facts. Coordination of regional energy policies in the region leads to growth in GDP by increasing energy production and consumption in the region. For this reason, the energy integration process is economically beneficial for Latin America