'Bir Kuşak Bir Yol' Projesi ile Türkiye
One Belt One Road' Project and Turkey
  1. Tez No: 483169
  2. Yazar: CONGCONG SHANG
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihi İpek Yolu, toplumların gelişimine ve iletişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Geçmiş yıllarda İpek Yolu'nu canlandırmak için birçok proje tasarlanmasına rağmen“Modern İpek Yolu”rüya gibi düşünülüyordu. 2013 yılında Çin başkanı Xi Jinping, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlaması beklenen“One Belt One Road”adlı bir girişim öne sürmüştür. Bu girişim tüm katılımcı ülkeler için ekonomi, politika ve kültür değişimi açısından çeşitli avantajlar içermektedir. Çin'de başlayan bu girişim, kısa süre içinde büyük bir ilgi görmüştür. Türkiye de dahil olmak üzere bir çok ülke bu projeye olumlu ve destekleyici gözle bakmaktadır. Türkiye, İpek Yolu'nun doğal aynı zamanda önemli bir parçası olarak görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı“Bir Kuşak Bir Yol”projesinin ilerleyişini araştırmak ve bu bağlamda Çin-Türkiye ilişkisini daha çok ekonomi işbirlikleri açısından analiz etmektir. Sonuç olarak,“Bir Kuşak Bir Yol”projesiyle ilgili olarak Çin ve Türkiye arasındaki işbirliğinde bazı risklerin olması ihtimaline rağmen ortak kazançların oluşağı bu hedefe, iki ülke arasındaki siyasi koordinasyon ve iyi bir anlaşma yoluyla ulaşılabilecektir. Çünkü bu iki ülke arasında köklü çıkar çatışmaları yoktur.
Özet (Çeviri)
The ancient Silk Road has made great contribution to the development and communication of human society in history. During the past years many projects have been designed to revitalize the Silk Road but still a“Modern Silk Road”looked like a dream. In 2013 the president of China Xi Jinping, put forward an initiative called“One Belt One Road”which is expected to connected Europe and Asia. It contains various benefits for all participant countries in terms of economy, politics and culture exchange. Within a short time this initiative brought up by China has gained high focus of the world. Most of the responses are positive and supportive, including Turkey. Turkey is regarded as a natural part in the historical Silk Road and also a key partener in the modern Silk Road project. The main purpose of this study is to research the progress of“One Belt One Road”project and in this context to analyze the Sino-Turkey relationship mostly in the aspect of economy cooperations. As the conclusion although there are some hidden risks in the cooperation between China and Turkey in regards of“One Belt One Road”project, the win-win objective could be achieved through policy coordination and better understanding between two people, as no root conflicts of interest exist between the two countries.