İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi performans kriterlerinin analitik hiyerarşik proses ile değerlendirilmesi
Evaulating performance criteria of occupational health and safety management system with analytical hierarchy process
  1. Tez No: 483171
  2. Yazar: ESRA BAYTEMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz dünyasında işletmeler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha bilinçli çalışma eğilimi içindedirler. Çünkü iyi bir İş Sağlığı ve Güvenliği sistemi iş verimliliği dolayısıyla üretim verimliliğini arttıracaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği, iş yerlerindeki çalışma şartlarının, sağlık ve güvenlik içinde yürütülmesini, çalışanların iş esnasında ortaya çıkacak tehlikelerden bedensel ve ruhsal olarak korunmasını hedefler ve bu hedef doğrultusunda iş yerinde hukuki, teknik ve tıbbi önlemler alınmasını sağlar. İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi ise, işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri konusunda yardımcı olması ve is sağlığı güvenliği çalışmalarının işletmenin genel stratejisi ile uyumlu bir şekilde yürütülmesi için kullanılır. Sistemin performansının sık aralıklarla değerlendirilmesi işletmenin etkinliği ve verimliliği açısından önemlidir.Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi performans ölçümünü kolaylaştırmak için OHSAS 18001 ve ISO 45001 Yönetim Sistemleri incelenerek belirlenen performans göstergeleri arasından Analitik Hiyerarşik Proses (AHP) yöntemiyle kilit performans göstergeleri seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, occupational health and safety studies have improved considerably. These studies aim to ensure that the working conditions in the workplace are carried out safely and healthly. Occupational Health and Safety Management Systems are using for help businesses achieve their goals. At the same time these studies must comply with legal requirements. The performance of the system should be evaluated frequently. In this way, the efficiency of the system can be controlled and increased.In this study, ın order to facilitate the performance measurement of the occupational health safety management system, using Analitic Hiyerarchic Prosess (AHP) method among selected performance criteria.