Yiyecek-içecek işletmelerinde menü kartlarının tüketici algısı üzerine etkisi
The effect of menu cards on consumer percepti̇on i̇n food and beverage busi̇ness
- Tez No: 483175
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HAMİL NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, İşletme, Nutrition and Dietetics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma Ankara'da yaşayan tüketicilerin yiyecek-içecek işletmelerinde menü kartlarına ilişkin algıları ve menü kartlarında dikkat ettikleri noktaların neler olduğunu tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yiyecek-içecek işletmelerinde menü kartlarına yönelik algılamalar, demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, medeni durum ve meslek) açısından farklılaşmasının incelenmesi araştırmanın ikincil amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki yiyecek içecek işletmelerinde yemek yiyen kişiler oluşturmaktadır. Örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinde restoranlar seçilerek buradan yemek yiyen kişiler oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket formunun 416 kişiye uygulanarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; 416 kişiden %56,7'sinin kadın, %43,3'ünün erkek olduğu, yarıdan fazlasının (%64,2) 20-29, %20,4'ünün 30-39 ve %15,4'ünün 40 yaş ve üzeri yaşlarda olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya alınan kişilerin %39,6'sının haftada 1-2 gün, %32,7'sinin haftada 3-4 gün, %27,6'sının 5-7 gün dışarıda yemek yediği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun (%76,9)'unun herzaman, %13,2'sinin ise bazen menü kartlarına baktıkları gözlenmiştir. Ayrıca, araştırmaya katılan kişilerin menü kartlarında dikkat ettikleri/etkilendikleri özelliklerden ilk sırada (%25,2) dekorasyon/dizayn, ikinci sırada %23,6 ile yemek içerikleri ve %18,3'ünün yemek resimlerine dikkat ettiği/etkilendiği görülmektedir. Buna ek olarak katılımcıların menü kartlarına yönelik algılarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, gelir gruplarına, eğitim düzeylerine, yaş gruplarına ve medeni durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine perceptions of the menu cards in the food and beverage business and what are the points that they pay attention on the menu cards of the consumers living in Ankara. In addition, the secondary purpose of the research is to investigate the differentiation of menu cards in terms of perceptions, demographic variables (gender, age, educational status, income status, marital status and profession) in food and beverage enterprises. The universe of the research is the people who eat at the catering establishments in Ankara. The sample of the study is; people who eat at the restaurants located in the central provinces of Ankara. The Research data developed by the researcher survey form has been obtained by applying to the person 416. As a result of the research; It is determined that of the 416 people, %56.7 were female and %43.3were male, while of the more than half (%64.2) 20-29, 20,4 percent out of them were between the ages of 30-39, 20.4 percent out of 40 years and above age. Have been detected the research received of people 1-2 days a week percent out 39,6, percent out %32,7 3-4 days a week, percent out 27,6 5-7 days a week eat outside day constituted. It was observed that the vast majority (%76,9) of the participants in the survey were always on the menu cards, and %13,2 were sometimes looking at the menu cards. In addition, it is seen that the attendance of the participants in the survey is the first place (%25,2) in the menu cards with the decoration / design, the second place with %23,6 food content and %18,3 with the food pictures. In addition, it was found that participants' perceptions of menu cards showed meaningful differences according to sex, and did not show any significant difference according to income groups, education levels, age groups and marital status.