Anar'ın eserlerinin sentaks açısından incelenmesi
Investigation on the syntax of Anar's works
- Tez No: 483200
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Anar'ın yazmış olduğu eserleri, sentaks açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Anar'ın eserlerinden hareketle Türkçenin sentaks yapısında kelime gruplarının, cümlelerin ve cümle öğelerinin özelliklerini ortaya koymaktır. Çalışmada Türkçenin sentaks yapısı ile ilgili olarak önceden yazılan eserler temel çerçeve olarak kabul edilmiştir. Farklı kaynaklar ve eserlerden örnekler de değerlendirilerek bir sınıflama yapılmış ve yazarın üslubunu daha derinden anlamak amacıyla, belirli bölümlerde Azerbaycan Türkçesinin sentaks yapısı ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma Anar'ın özellikle, yazmış olduğu hikâyelerinden alınan örneklerden hareketle, kelime grupları, cümle türleri ve cümlenin öğeleri ile ilgili tespitler yapmayı amaçlayan metin merkezli bir çalışmadır. Çalışma“Giriş”kısmı ve dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kısmında Anar ve incelediğimiz eserler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu eserlerin seçilme sebebi anlatılmaya çalışılmıştır. Eserin ikinci bölümünde Türkçenin sentaks yapısı ile ilgili yazılan kaynak eserler, makale ve tezlerden hareketle, kelime grupları ve onların yapısını ortaya konmuş ve bu durumlar eserden seçilen örneklerle somutlaştırılmıştır. Üçüncü bölümünde cümle ve cümle türleri ile ilgili belirlemeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde cümle ögeler tek tek genel özellikleriyle tanıtılmış ve incelemenin tamamı eserlerden örneklendirilmiştir. Son olarak incelemeden elde edilen sonuçlar ve eserde yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper we are evaluating the word groups in Anar's story. The main purpose of this article is to study and reveal the evolution of word groups, sentences and the feature sentences. Characteristics from Anar's writings in the syntactic structure of Turkey's Turkish. The previously made work were excepted as basic framework for the aforementioned word groups. Samples from different sources and work off the author were evaluated, and in order to understand the style of the author more deeply, a classification was made and in certain parts is compared with the syntactic structure of the Azerbaijani Turkish. This article main parts are the life of Anar, and his literary personality and word groups, sentences and features sentences items. This thesis consist of an introduction chapter and for other chapters in the first chapter general information about Anar's life were given, the evolution of word groups in the source writings, articles and theses; Word groups and their structures are presented in the second part and these cases are concretized with selected examples from stories. 11 stories were analyzed in this article, for each sentence taken as an example from the stories of Azerbaijan Turkish an example is given from Turkey's Turkish. The source and conclusions of the study are in the last part of the article. In the third part, determinations about sentence and sentence types were made. In the fourth chapter the sentences are introduced with their general characteristics and hold examinations are exemplified from the work finally the results opening from the examination and the resources used in the work are presented.