Âşık Paşa'nın Mevlidi inceleme-metin
Âşık Paşa'nin Mevlidi investigation-text
  1. Tez No: 483211
  2. Yazar: BÜŞRA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada Eski Türk Edebiyatı için önemli kaynaklardan biri olan mevlid türüne ait bir eser incelenmiştir. İlk olarak mevlid tarihi seyri içinde ele alınmış, günümüze kadar yazılan mevlid türündeki eserlere değinilmiştir. Edebî bir tür olan mevlid şekil, muhteva, dil ve üslup olarak açıklanmış, ortaya çıkarılmak istenen eser ele alınan bu bilgiler üzerinden özet niteliğinde tanıtılmıştır. Eserin ait olduğu düşünülen 14.yy dil kurallarından eseri tanıtmada gerekli görülen kısmıyla, eserin sahibi olduğu düşünülen Âşık Paşa'nın Garibnâme adlı eseri mukayase edilerek incelenmiş ve benzer unsurlar ortaya konmuştur. Bu unsurlar eserde geçen ifadeler ile örneklendirilmiştir. Tüm bunlar yapılırken eserdeki transkribe edilmiş beyitlerden faydalanılmıştır. Ardından orijinal metin transkribe edilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a work belonging to Mevlid, one of the important sources for Old Turkish Literature, was examined. First, the mevlid is handled in the course of history, and the works in the kind of mevlid written to date are mentioned. Mevlid, a literary genre, is considered as a form, content, language and style, and the work to be revealed is introduced as a summary on the basis of this information. It is considered necessary to introduce the work from the language rules of the 14th century thought to be belonging to the work, and the work called Âşık Pasha's Garibnâme, considered to have the work, was examined and examined and similar elements were revealed. These elements are exemplified by the expressions in the work. All this is done using the transcriped couplets at work. Then the original text is presented in a transcribed form.