Çerçeveleme kuramı bağlamında kamuoyu oluşturma: Amerikan medyasında Körfez Savaşı
Forming public opinion in the context of framing theory: Gulf War in American media
  1. Tez No: 483216
  2. Yazar: YUNUS EMRE TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Kamuoyu yönetimin ve karar vericilerin dikkate alması gereken bir olgudur. Teknolojik gelişim ile birlikte kamuoyunun biçimi de değişmiş, medya kamuoyu oluşturmanın en etkili aracı haline gelmiştir. Politik ve ekonomik olarak gücü elinde bulunduranlar, toplumun genelini ilgilendiren konularda kendi çıkarları yönünde kamuoyu oluşturabilmek ve stratejik amaçlarına ulaşabilmek maksadıyla medyayı sıklıkla kullanmaktadırlar. Stratejik iletişim çalışmalarının en önemli unsurlarından birisi olan medya; egemen ideolojilerin olumlu, diğer ideolojilerin ise olumsuz olarak çerçevelenerek insanların ikna edilmesinde ve güçlü elitler tarafından alınan kararlara toplumun geneli tarafından rıza gösterilmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Bu bağlamda, gücün kapital olarak güçlüden, enformasyonel olarak güçlü olana kaydığı günümüz dünyasında, özellikle kriz dönemlerinde Amerikan ideolojisini dünyaya yayma misyonu üstlenmiş olan Amerikan medyası; Körfez Savaşı'nda da haberlerini bilinçli bir şekilde çerçeveleyerek Amerikan politik elitleri tarafından verilen kararların desteklenmesi yönünde bir kamuoyu oluşturmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Public opinion is a phenomenon that administration and decision makers have to take in consideration. The formation of public opinion has changed with the development in technology, and media has become the most efficient device of forming public opinion. The ones who have the power economically and politically frequently use media in order to form public opinion for their own interests in issues which concern the overall society and to be able to reach their strategic purposes. Media, which is one of the most important means of strategic communication practices, has a significant role in persuading people and approval of decisions which are made by the power elites by framing dominant ideology positively, while presenting other ideologies negatively. In this context, in today's world, where the power shifts from the capitally strong to informationally strong, especially in crisis situations American media, which have taken on the mission to spread American ideology to the world, also aimed to form a public opinion in Gulf War in the direction of supporting the decisions taken by American politic elites by framing the news intentionally.