Yeni kamu yönetimi anlayışı ve Türkiye'de sağlık politikaları açısından değerlendirilmesi
New public administration and evaluation in terms of health politics
  1. Tez No: 483217
  2. Yazar: HANDE SAPMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Belirli bir amaç için bir araya gelen ve işbirliği yapan iki insan arasındaki ilişkinin varlığından beri yönetime ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle yönetim kavramı ikinci insanın varlığı kadar eskidir. Ancak bilimsel olarak incelenmesi 20. yüzyılın başlarına denk gelmektedir. Yönetimin bir alt başlığı olan kamu yönetimi kavramı ise yönetim kavramı gibi tarihte farklı anlamlar kazandığı dönemler yaşamıştır. Klasik kamu yönetimi anlayışı 1970'li yıllarda zirve yapan krizler nedeniyle değişime uğramıştır. Yeni kamu yönetimi anlayışı devleti yeniden tanımlamış ve devlete yeni roller kazandırmıştır. Batı etkisinde olan bütün ülkeler bu değişimden etkilenmişlerdir. Çalışmanın amacı bu değişimin Türkiye'deki kamu politikalarına olan yansımalarını saptamaktır. Nitekim yeni kamu yönetimi anlayışı ekonomik krizlerin nedenleri olarak gösterilen verimsizlik ve etkinsizliğe çözüm bulmak amacından hareket etmektedir. Çalışmanın ilk bölümü yönetim ve kamu yönetimi kavramını açıklayarak yeni kamu yönetime giden sürece giriş yapmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise özellikle ekonomik krizler nedeniyle yaşanan değişim sonucu ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışından bahsedilmiştir. Yeni sağ politikalarının dünyadaki ve Türkiye'deki kamu politikalarına olan etkisi de bu bölümde açıklanmıştır. Son bölümde ise yeni anlayış çerçevesinde şekillenen kamu hizmeti kavramı ve sağlık alanında yaşanan politika değişim örnekleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been necessary to manage since the existence of the relationship between two people who came together for a specific purpose and cooperated. For this reason, the concept of management is as old as the existence of the second person. However, scientific study coincides with the beginning of the 20th century. The concept of public administration, which is a sub-title of the administration, has periods in which it has different meanings in history such as the concept of administration. The classical concept of public administration has changed due to crises that peaked in the 1970s. The new concept of public administration has redefined the state and has given the state a new role. All countries affected by the West were affected by this change. Purpose of this study determine reflection of this change on public policies in Turkey. Hence the new concept of public administration is inacted to find solutions to inefficiency and unproductiveness, which are the causes of economic crises. The first part of the study explains the concept of administration and public administration and enters the process of new public administration. In the second part of the study, a new public management mentality emerged, which was the result of the changes experienced especially due to the economic crises. The impact of new right policies on public policies in the world and in Turkey is also explained in this section. In the last part, the concept of public service formed in the frame of new understanding and examples of policy changes in the field of health are presented.