1980-1990 yılları kültürel paradigmasının dönemin, devlet resim heykel yarışmalı sergilerinin estetik söylem ve pratiğine yansımaları
Cultural paradigm period between 1980-1990. response on the practise and aesthetic discourse of which state painting and sculpture competition
  1. Tez No: 483221
  2. Yazar: ALMİLA TERCANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
80'lerin siyasi baskılarını sanatla aşmaya kararlı sanatçılarının; sergiler ve sanat dergileri vasıtası ile toplumla iletişimde kalmayı başardığı 1980'lerde ortaya konan eserlerin azımsanamayacak kadar büyük bir bölümü; Devlet Resim ve Heykel Sergisi kataloglarında yer almaktadır. Bu bağlamda kataloglar 1980'lerde Türk resim sanatının gelişim çizgisini izlememiz açısından görsel arşiv niteliği taşımaktadır. 1980-1990 yılları arasında kalan on yıllık zaman dilimine odaklanan bu çalışmada; bu yıllar içindeki sanatsal ve kültürel değişim Devlet Resim ve Heykel Sergileri üzerinden açıklanmaya çalışılmış, bu süreçte resim sanatında ortaya çıkan konu ve tartışmalar irdelenmiştir. Özetle bu yılları içeren kültür ve sanat ortamı sergi içeriği ile okunmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; 1980'lerde yeni bir anlam, nitelik ve içerik kazanan Türk resmini Devlet Resim ve Heykel Sergileri'nde derece ve ödüle değer görülen eserler üzerinden irdeleyen bu çalışmada; konuya tarihsel süreç içinde yaklaşılarak Türk resminin o dönem için yeni kabul edilen kimliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The artists who decided to surpassing the 80s political pressure by art and the same artists also are able to keep in communication with the community through with exhibitions and art magazines in 1980s, in the meantime the considerable part of exhibited work of art are located in State Art Painting And Sculpture Exhibition catalogue. In this context, the catalogues have the characteristics of visual archive to monitored of developmental stages of Turk Painting Art in 1980s. This study focuses on the ten-year time period, especially between 1980-1990. In these years the artistic and cultural Exchange tried to be explained through State Art Painting And Sculpture Exhibition. In this process, the emerging issues and debates in painting art is examined. To sup up, culture and art environment in these years tried to read with the contents of the exhibition. As a result; Turkish Picture is gained meaning, quality and content in 1980. This study also scrutinise at Works by being deemed worthy of an award and degree in State Art Painting And Sculpture Exhibitions. As well, being accepted Turkish painting new identity for that period is revealed to approach within historical process of the subject.