Ulusaşırı göç ve toplumsal alanda sosyal ağlar: ABD'de yaşayan Türkler üzerine bir araştırma
Transnational migration and social networks in social sphere: Research on Turks living in the USA
  1. Tez No: 483222
  2. Yazar: EMEL YİĞİTTÜRK EKİYOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tezde, tarihsel süreç içinde Türkiye'den Amerika Birleşik Devletleri'ne gerçekleşen göçlerin sonucunda ABD'de yaşayan Türk göçmenlerin ulusaşırı sosyal ağlarını ve bağlarını analiz etmek amaçlanmıştır. ABD'de yaşayan Türklerin ulusaşırı göçü; göçle beraber köken ve hedef ülkelerin dışında üçüncü bir sosyal alanın oluştuğunu ileri süren ulusaşırıcılık perspektifinden değerlendirilmiştir. ABD'nin 34 farklı eyaletinde yaşayan Türk göçmenlerden elde edilen nicel ve nitel veriler bütüncül bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Böylece, ABD'de yaşayan Türklerin ulusaşırı sosyal ağları ve bağları aracılığıyla gelişen ulusaşarı toplumsal alanın analizi yapılmış, bu ağların içeriği sosyal sermaye yaklaşımı ile değerlendirilmiştir. Araştırmada ABD'de yaşayan Türk göçmenlerin sosyal ağları ve bağları üzerinden ulusaşırı aktiviteleri, kendi aralarındaki sosyal ilişkileri, örgütlenmeleri ve sorunlarının tespiti hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to analyse the Turkish immigrants' transnational social networks and bond living in the United States of America who have migrated to the USA from Turkey within the historical process. The transnational migration of Turks living in USA; It has been evaluated in the perspective of transnationalism which asserts that there is a third social area other than origin and target country together with the migration. The qualitative and quantitative data which was gained from the Turkish migrants living in 34 different states of USA was analysed with an integrated approach. Thus, an analysis was conducted to the transnational societal area developed by transnational social networks and bonds to the Turks living in USA, the content of these networks was evaluated with social capital approach. In the research, it was aimed to identify the transnational activities through social networks and bonds, social relation between themselves, their organising and their problems of the Turkish migrants living in the USA.