Münif Paşa'nın İlm-i Belâgat-la Rhétorique isimli eseri ve Mebâni'l-İnşâ ile karşılaştırılması
Münif Pasha's work called İlm-i Belâgat-la Rhétorique and its comparison with Mebâni'l-İnşâ
- Tez No: 483226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Münif Paşa 19. yüzyılın önde gelen aydınlarındandır. Hayatı boyunca yaptığı devlet vazifeleri, fikir adamlığı, yenilikçi görüşleri ve kültüre olan katkısıyla uzun süre adından söz ettirmiştir. Genç yaşlarda tanıştığı Batı kültürünü, Türk kültürüyle sentezlemeyi amaç edinmiş ve bu yolda pek çok eser kaleme almıştır. İlm-i Belâgat-La Rhétorique adlı eser de, Münif Paşa'nın Batılı kaynaklardan yararlanarak oluşturduğu ders notlarıdır. Bu eser, Tanzimat'la birlikte değişime uğrayan belâgat anlayışının en önemli örneklerindendir. Bu çalışmayla birlikte daha önce tanıtımı yapıldığı hâlde tam metni ortaya konulmayan, İlm-i Belâgat-La Rhétorique günümüz harflerine aktarılacaktır. Böylece, bugüne kadar belâgata dair eserler içinde ismi pek duyulmayan ve sınırlı sayıda çalışmaya konu olan İlm-i Belâgat-La Rhétorique adlı eser bilim dünyasına sunulacaktır. Ayrıca, bu eserle hemen hemen aynı dönemde yazılmış olan Süleyman Paşa'nın Mebâni'l-İnşâ adlı eseri karşılaştırılıp, Tanzimat'tan sonra edebiyat nazariyâtı alanında Batılı kaynaklardan ne ölçüde yararlanıldığı gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Munif Pasha is a leading intellectual of the 19th century. He has been talked for a long time in his lifetime with his state duties, being idea man, innovative ideas and cultural contributions. When he has met Western Culture at that young age, he has intended to synthesize it with Turkish culture and he has indited many works in this way. The work named İlm-i Belagat-La Rhetorique is the lesson notes that Münif Pasha has made using western sources. This work is one of the most important examples of the understanding of rhetoric that has changed with the Tanzimat. with this work, İlm-i Belagat-La Rhetorique , which has not been revealed in full despite its introduction, will be transposed to today's letters. Thus, until now, the work called İlm-i Belagat-La Rhetorique which is a subject of limited study and not heard in the works related to rhetoric will be presented to the world of science. In addition, this work will be compared with Süleyman Paşha's Mebani'l-İnsa, which was written in almost the same period and it will be shown how much the western sources in the field of literary theory after Tanzimat have been utilized.