Dış ticaretin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Kırgızistan örneği
The impact of foreign trade on the economic growth: Example of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 483236
  2. Yazar: AZIMA SAKIEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, siyasi ve ekonomik anlamda diğer Türk Cumhuriyetlerine göre en aktif uluslararası ilişkiler politikası izleyen, liberal ve demokratik stratejiler uygulamaya çalışan Kırgızistan'ın dış ticaret yapısı, ihracat ve ithalatın ekonomik büyüme üzerine etkisinin analizi yapılmıştır. Dış ticaret ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, geliştirilmiş ekonometrik program ve modeller aracılığıyla incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, 2000-2016 yılları arası Kırgızistan'da yapılan ihracat, ithalat haddleri ve bunların ekonomik büyüme arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Veriler Kırgızistan İstatistik Kurumu'nun resmi sayfasından alınmış olup, üçer aylık veri haline getirilmiştir. Serilerin durağan olup olmadiğini ıspatlamak için ADF (Augmented Dickey-Fuller) testi kullanılmıştır. Test sonucunda serilenin hiç biri durağan olmadığı ortaya çıkmıştır. Serilerin üzerinde uzun dönemde ilişkinin varlığını belirlemek için Johanson Cointegration (Eşbütünleşme) testi yapıldıktan sonra VAR Granger Nedensellik testi uygulanmıştır. Ampirik çalışma sonucunda Kırgızistan'da ithalat ve ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir ilişkinin olduğu ve ekonomik büyüme ve ihracat arasında tek yönlü bir ilişkinin olduğu ıspatlanmıştır. Böylece Kırgızistan için ihracata dayalı büyüme hipotezi geçerli olmadığı sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was analyzed how economic growth is affected by foreign trade structure, exports and imports of Kyrgyzstan, which pursues the most active political and economic international relations policy, with respect to other Turkic republics, and applies liberal and democratic strategies. The relationship between foreign trade and economic growth has been examined through improved econometric programs and models. In the research it was studied the relationship between export and economic growth and relationship between import and economic growth using quarterly data for the period 2000 to 2016. Data was taken from official page of Kyrgyz Statistics Comity. In order to find if data is stationary or not ADF (Augmented Dickey-Fuller) test was employed. After applying ADF unit root test it was found that any of data series was stationary. In order to determine long run relationship between series we used Johanson Cointegration test. At the end, in order to examining causality between foreign trade and econonmic growth, Granger Causality test was applyed. The study finds that GDP Granger cause both export and import. İmport also offered a positive impact on the economy, while export did not.