Evli kadınlarda iş algısı: Gazi Üniversitesi örneği
Perception of work in married women: Gazi University example
  1. Tez No: 483235
  2. Yazar: SEZİN MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın ana konusu, çalışma yaşamında çalışan evli kadınların karşılaştıkları sorunları ve çalışan evli kadınların iş algılarıdır. Araştırma konuyla ilgili literatür taraması ve alan araştırmasından oluşmaktadır. Çalışmanın alan araştırması kısmında araştırma evreni olarak Gazi üniversitesindeki evli çalışan kadınlar alınmıştır. Alan araştırması anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulamaya akademisyen, idari ve hizmetli personel olarak 302 çalışan kadın katılmıştır. Anket tekniği kullanılarak üniversitede çalışan kadınların Cinsiyet Ayrımcılığı, Evlilik, Çocuk Bakımı ve Ev işleri, İş memnuniyeti, Cinsiyete Dayalı İş Bölümü, iş-aile ikilemi ve iş algıları gibi konularındaki görüşleri alınarak bu konulardaki bakış açıları ve algıları ortaya konulmak istenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara bakıldığında genel olarak kadınların çalışma yaşamı içerisinde bulunmaktan memnun oldukları, sadece para kazanmak için çalışmadıkları, iş-aile hayatı ikilemi yaşadıkları, zaman zaman cinsiyet ayrımcılığına. maruz kaldıkları ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan evli kadınların iş algıları kategorize edilmiş ve iş algısı yüksek kategorisi en fazla çıkmıştır. Bu araştırmaya katılan evli kadınların %45,3'ünün çalıştıkları işlerini algılayışları, toplumsal cinsiyet rollerini, kalıplarını büyük çoğunlukla içselleştirmemiş ve kabullenmemiş kişilerden oluşmaktadır. İş memnuniyetleri, iş tatminleri, işten ayrılma eşikleri yüksektir. Çalışma Güdüleri sadece ekonomik değil sosyal, kültürel etkilerde içermektedir. Bu gruptaki katılımcılar için iş algısı pozitiftir diyebiliriz. İş hayatında karşılaştıkları sorunlar iş algılarını fazla etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
The main theme of this research is the problems encountered by married working women in working life and their perception of work the research consists ofliterature review and field research.In the research area of the study, married working women from Gazi University were taken as research universes. Field research was conducted using the questionnaire technique. 302 employees participated in the research as academicians, administrative and staff members.It was aimed to reveal the perspectives of working women about Gender Discrimination, Marriage, Child Care and Home Affairs, Job Satisfaction, gender based division of labor, work-family dilemma and perceptions of work. As a result of the research, it is observed that women are generally satisfied with working life and not just trying to earn money. Although having a work-family dilemma, and occasionally have been exposed to gender discrimination. Perception of work of married women who participated in the survey was categorized and the result of the perception of work was high. %45.3 of the married women who participated in the survey are people who did not internalize and accept the gender roles and patterns. They have high levels of job and work satisfaction, and verge for quiting is high. Their Working motive is not only economic but also cultural and social. We can say that Perception of work is positive for this group because the problems that they are facing in the working life have not affected their perception of work so much.