Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin ders programı algılarının akademik başarıları üzerine etkisi
Effects on the academic success of the course program perspective of gastronomy and culinary arts department students
- Tez No: 483237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Gastronomi ve Mutfak Sanatları eğitimi veren fakülte ve meslek yüksekokullarının ders programlarının incelenerek bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin ders programlarına ilişkin algılarının akademik başarıları üzerine etkisini tespit etmektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Türkiye'de Gastronomi ve Mutfak Sanatları eğitimi veren 17 fakülte ve 9 meslek yüksekokulu bünyesindeki 4168 öğrenci oluşturmaktadır. Ancak bu okulların tümüne ulaşılamadığından 8 fakülte ve 3 meslek yüksekokulu incelenmiştir. Bu okullarda 1400 anket uygulanmış, eksik veri içeren anket formları çıkarıldıktan sonra 1367 kullanılabilir anket formu analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler, SPSS (Statistical Package fort he Social Sciences) ve AMOS (Analysis of Moment Structures) istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir.Verilerin analizinde“yüzde”,“frekans”,“Bağımsız Gruplar T Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Tukey Testi”ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak test edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda program algısının akademik başarı üzerine pozitif yönde düşük bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the curriculums of faculties and vocational schools that provide Gastronomy and Culinary Arts education in Turkey and to determine the effect of the students on the academic achievements of the perceptions of the curriculum. As a means of collecting data in the survey, a questionnaire formed as a result of literature search was used. The research population consists of 4168 students in 17 faculties and 9 vocational schools offering training in Gastronomy and Culinary Arts in Turkey. However, 8 faculties and 3 vocational schools were examined because all of these schools could not be reached. 1400 questionnaires were administered to these schools, and 1367 available questionnaires were analyzed after questionnaires containing missing data were extracted. The collected data were analyzed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) and Analysis of Moment Structures (AMOS) statistical package programs. In the analysis of the data, they were tested using“percent”,“frequency”,“Independent Groups T Test”,“One Way Variance Analysis (ANOVA)”,“Tukey Test”and structural equation model. As a result of the analysis of the data, it was determined that the program perception had a low effect on the academic achievement in the positive direction.