Sayıştay denetiminde adli muhasebe ve sayıştay denetçilerinin adli muhasebe algısı
Forensic accounting on the audit of Turkish court of accounts and forensic accounting percepti̇on of the Turkish court of accounts auditors
- Tez No: 483238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kamu kaynağı kullanan idarelerin gelir, gider ve mallarını Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetleyen ve sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlayan Sayıştay'ın bu görevini gerçekleştirirken yaptığı denetimlerde sürecin bir gereği olarak hukuk ile muhasebe arasında kesişme noktası olan adli muhasebeden uzak olmadığı, bazı durumlarda kamu zararı veya suç teşkil eden bir fiil karşısında izlenen yolların adli muhasebe olarak tanımlanmasa da birebir bu kavramla örtüştüğü düşünülmektedir. Bu nedenle Sayıştay denetiminin adli muhasebe mesleğine, adli muhasebe mesleğinin de Sayıştay denetimine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Bu bağlamda ülkemizde henüz tam anlamıyla uygulama alanı bulmayan adli muhasebenin Sayıştay Bağımsız denetiminde daha etkin kullanılmasının amaçlanması aynı zamanda Sayıştay'ın kamu sektörü denetiminde sahip olduğu deneyiminde adli muhasebeye katkı sağlaması teorik ve uygulamaya dönük araştırmayla ortaya konulacaktır. Çalışmamızda öncelikle Sayıştay; icra ettiği görevler ve denetim alanı boyutuyla ele alınmış, Sayıştay denetimi kapsamında gerçekleştirilen ve adli muhasebe ile bağlantı noktası konumunda olan mali denetim ve uygunluk denetimleri kavramsal olarak açıklanmıştır. Aynı zamanda adli muhasebe kavramı literatürde yer alan tanımlarıyla ele alınarak, tarihsel gelişimi, dünyadaki ve ülkemizdeki durumu, diğer bilim dallarıyla ilişkileri kapsamında değerlendirilmiştir. Yine Sayıştay denetimi ile adli muhasebe arasında köprü konumunda olan diğer bir unsur olan kamu zararı kavramı ele alınarak, Adli Muhasebe-Sayıştay Denetimi ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca Sayıştay denetçilerinin adli muhasebe/adli denetim ile ilgili bilgilerini, bakış açılarını, adli denetimin Sayıştay denetiminde sahip olduğu fonksiyonları öğrenme amaçlı anket çalışmasına yer verilerek, anketten elde edilen veriler değerlendirilmiş ve sonrasında genel değerlendirmelerin yer aldığı sonuç ve öneriler bölümü ile çalışmamız sonlandırılmıştır. Çalışma kapsamında, Sayıştay denetiminin adli muhasebe kavramı ile ilişkisini ve Sayıştay denetçilerinin adli muhasebe algısını ölçmek için yapılan istatiksel analizler sonucunda, bu kavramlar arasında istatiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte adli muhasebeden daha fazla yararlanmak üzere denetim mevzuatında bir takım düzenlemelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Court of Accounts, which inspects the revenues, expenditures and goods of administrations using public resources on behalf of the Grand National Assembly of Turkey and which has the power to prescribe the accounts and transactions of the responsible persons, is not far from the judicial account which is the point of intersection between law and accounting as a continuous requirement in the conduct of this duty. It is thought that the ways that are followed in the face of a criminal act or public loss are not defined as forensic accounting but totally overlaps with this concept. For this reason, it is considered that the Court of Accounts audit will contribute to the judicial accounting profession and the judicial accounting profession will contribute to the Court of Accounts audit. In this context, the aim of more effective use of judicial accounting, which does not yet have a full scope of application in our country, under independent control of the Court of Accounts will also be put forward through theoretical and practical research in order to make contributions to forensic accounting in the experience of the Court of Accounts in public sector supervision. In our work, firstly the Court of Accounts were dealt with in regard to its functions and Powers. Furthermore financial and compliance audits conducted in the scope of the Court of Accounts audit and in connection with judicial accounting have been conceptually explained. At the same time, the concept of forensic accounting has been addressed with the definitions in the literature and its historical development has been assessed within the context of its relation with other branches of science, and its current situation both in the world and in our country. Another concept called the concept of public loss, which is a bridge between the Court of Accounts audit and judicial accounting has been explained and associated with the Criminal Accounting-Court Audit. In addition, the questionnaire survey was conducted to learn about the knowledge and opinions of the Court of Account auditors regarding the forensic accounting / judicial audit and the functions of the judicial audit under the supervision of the Court of Accounts. The data obtained from the questionnaire were evaluated and then our work ended with the chapter including conclusions and recommendations of the general evaluations.Statistical researches have been done to measure forensic accounting perception of the Turkish Court of Account auditors and The relationship of The Turkish Court of Account with forensic accounting. As a result, statistically signifant relationships between these concepts were found in the positive direction. However, it is concluded that in order to benefit more from forensic accounting a number of regulations should be made in the audit legislation.