Örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel sinizm ilişkisi
The relationship between organizational trust, organizational identification and organizational cynicism
- Tez No: 483239
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışanların firmaları hakkındaki olumsuz düşüncelerden arınarak güven duyması ve işletmeyi içselleştirmesi sağlanabildiğinde işe devamlılık da artmaktadır. Bu sayede organizasyon sürdürülebilir rekabetçi üstünlüğünü devam ettirebilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, örgüt çalışanlarının sinik tutumlarının örgütsel güven ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri ile ilişkisini belirlemektir. Araştırma kapsamında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. bünyesinde yer alan Ankara ilinde bulunan dört fabrikasında 199 beyaz yakalı çalışan ile anket çalışması yapılmıştır. Örgütsel güveni ölçmek için Bromiley ve Cumming (1996) tarafından geliştirilen Örgütsel Güven Ölçeği, örgütsel özdeşleşmeyi ölçmek için Mael (1988) tarafından geliştirilen Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği ve Brandes (1997) tarafından geliştirilen Örgütsel Sinizm Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin Türkçe uyarlamaları farklı araştırmacılar tarafından yapılmış ve güvenilirlik ve geçerliliği yüksek bulunmuştur. Örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel sinizmin ilişkisini tespit etmek amacıyla korelasyon analizi, ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını belirlemek için ise regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the relationship between organizational trust, organizational identification, and organizational cynicism. A survey was conducted with 199 employees in four factories of Türkiye Şeker Fabrikaları Inc located in Ankara province. Organizational Trust Inventory developed by Bromiley and Cumming (1996), Organizational Identification Scale developed by Mael (1988) and Organizational Cynicism Scale developed by Brandes (1997) were used to measure organizational trust, identification and cynicism.