Üniversitelerdeki sağlık, kültür ve spor işleri daire başkanlıklarının yönetim yapısı ve sportif işlevlerinin incelenmesi
The Analysis of the administrative structures and the duties in sport of the health, culture and sport directorates of the universities
  1. Tez No: 48324
  2. Yazar: NEVZAT MİRZEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZMİ YETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
-178- ÖZET Bu araştırmanın amacı;“Türkiye üniversitelerin deki Sağlık, Kültür ve Sağlık Daire Başkanlığının, spor tif açıdan yasal, yönetsel ve işlevsel analizini yap maktır. Araştırmaya; Ankara Üniversitesi, Abant izzet Baysal Üniversitesi, Gazi üniversitesi, Hacettepe Ünive- sitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversi tesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Uludağ Üniversi tesi olmak üzere sekiz üniversitenin SKS daire yöneticileri ile BES yöneticilerinden 79 kişi katılmış tır. Araştırma tarama modelindedir.Konuyla ilgili literatür tarandıktan sonra, veri toplamak amacıyla, yöneticilere uygulanmak üzere dört bölümden oluşan, SKS dairesi değerlendirme anketi geliştirilmiştir. Ankette yer alan soruların frekans ve yüzde dağılımları alınmıştır.Ayrıca, SKS ve BES yönetici lerinin ”yöneticilik yaklaşımları* ve SKS Dairesinin işleyişine yönelik“beklentileri”ile ilgili tablolar için X2 (Kay-kare) hesaplanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda; 1. SKS ve BES yöneticilerinin yöneticilik yakla şımlarından *tesis sağlama“ konusunda görüşlerinin fark--ne- iı olduğu ortaya çıkmıştır. 2. Bütün demişken gruplarında yetki ve sorumlu lukla ilgili bölümlerdeki ”personel alma“ konusunda BES yöneticilerinin diğer gruplardan farklı düşündüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca, lisans üstü eğitim almış deneklerin de bu konudaki görüşleri diğer gruplara göre farklı bulunmuştur. 3. ”Sorun çözme“ ve ”karar verme“ ile ilgili ko nularda yaş ve mezun olunan okul grupları arasında farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. 4. SKS ve BES yöneticilerinin ”otokratik bir yöneticiyim“ ifadesindeki görüşleri farklı bulunmuştur. 5. SKS dairesinin ”yasal“ ve ”yönetsel“ düzenle mesinin yeniden yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak üniversitelerdeki boş zaman etkinlik lerinin, Beden Eğitimi bölümlerinde kurulan bir ”rekre asyon merkezi" tarafından yürütülmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. 6. Üniversitelerdeki spor takımlarının çalıştı rılması ve sportif etkinliklerin organizasyonunda BES bölümlerinin danışmanlığına baş vurulması gereği ortaya çıkmıştır. 7.Üniversitelerdeki spor tesislerinin planlaması ve yönetiminin SKS dairesi tarafından yapılmasının daha uygun olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-180- SUMMARY The purpose of this research was to study the directorate of Health, Culture and Sports of Turkish Universities in terms of their legal, administrative and managerial perspective. 79 subjects from the administrators of physical Education and Sport Departments and the administrators of the Office of Health, Culture and Sport -in Ankara University, Abant İzzet Baysal University, Gazi Univer sity, Hacettepe University, Karadeniz Teknik University and Uludağ University have participated in this research. The survey method was used in this study. After the review of literature, the data was collected by a four parts Health, Culture and Sport evaluation questi onnaire which was developed to collect data from the administrators. Frequency and percentage of each questions have been taken. Furthermore, X2 has been used to evaluate administrative attitudes and expectations of P.E.S. and H.C.S. administrators about the management of the office of Health, Culture and Sports. As a result of this research, it is found that;-181 1.Administrative attitudes in regards to“provi- ding sport facilities”were different between the admi nistrators of P.E.S. and Health, Culture and Sports Office. 2. The administrators of P.E.S. thought diffe rently from the other groups in selection of personnel.Moreover, the attitudes of P.E.S. and the subjects with masters and/or doctored degree also thought differently about selection of personnel. 3. In regards to problem solving and decision making, there were differences of views based on the age and administrators' school graduated from. 4. There was a difference in the view of“I'm a autocratic manager”between the administrators of P.E.S. and Health, Culture and Sports Office. 5. The legal and administrative establishment of Health, Culture and Sports Office must be reorgani zed. Therefore, leisure time activities in universities must be administreted by the recreational activities center which should be set up in the P.E.S. departments. 6. In organization and administration of varsity sport teams of universities and lesuire time sport ac tivities should be done in consultation with the P.E.S. departments. 7. The planning and management of sports facilities in universities should be done by Health, Culture and Sport office.