E-devlet ana kapılarında sunulan hizmetler üzerine bir inceleme: Türkiye ve seçilmiş ülke örnekleri
An investigation on services provided in e-government gateways: Examples of Turkey and selected countries
- Tez No: 483241
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yirminci yüzyıl sonlarına doğru bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler dünya üzerinde önemli değişmelere yol açmıştır. Yeni dünya düzeninde teknoloji, yönetim süreçleri ve sosyo-ekonomik koşullar üzerinde etkili olmuştur. Etkinlik, verimlilik, şeffaflık ve katılımcılığın temelleri değişmiş, bilgi toplumları için yeni bir yönetim modeli ortaya koyulmuştur. Devlet yönetimi bu değişimin en çok hissedildiği alanların başında gelmektedir. Küresel rekabetin içinde olan her ülke bu dönüşüm sürecine dahil olma zorunluluğunu hissetmektedir. Zira haber alma kanallarının çok etkin olduğu günümüz dünyasında hayatı daha kolay kılan ve bürokrasiyi hafifleten uygulamaları başka ülkelerde takip edenler, benzer kolaylıkların ve uygulamaların kendi ülkelerinde de olmasını arzulamaktadırlar. Bu isteklere kayıtsız kalan yönetimler ise şiddetle eleştirilmektedirler. Devleti daha dinamik ve işlevsel bir örgütlenmeye sevk eden e-devlet yapılanması doğrultusunda çalışmalar ülkemizde de yürütülmektedir. Bu çalışmada, kamu hizmetlerinin üretilmesi ve vatandaşlara sunulmasında bilgi ve iletişim alanındaki teknolojik olanakların kullanılması olarak tanımlayabileceğimiz e-devlet, gelişim sürecinden başlayarak ele alınmış, örnek projeler üzerinden Türkiye uygulamaları değerlendirilmiştir. Yalnızca Türkiye'de değil dünyada da dikkat çeken, küresel bir olgu halini alan e-devlet, önde gelen ülkelerin projeleri, süreçleri ve e-devlet ana kapıları dikkate alınarak incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucu Türkiye için faydalı olabileceği düşünülen öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The developments experienced on information and communication technologies late in the twentieth century caused significant changes around the world. In this new world order, technology has had effects on management processes and socio-economic conditions. The bases of effectiveness, productivity, transparency and participation underwent some changes, thus a new management pattern for knowledge-based societies was suggested. Government management is the main area where this change has been felt. Every country in global competition feels compelled to get involved in this transformation process. Those who follow the applications that facilitate the life and lessen the bureaucratic procedures in other countries demand similar applications for their country. Governments that remain indifferent to these requests are criticized sharply. Efforts in line with e-government structuring that leads to more dynamic and functional organization in government management have been carried out also in Turkey. In this study e-government that can be defined as the utilization of technological opportunities of information and communication in the process of forming the public services and presenting them to the citizens has been handled from its occurrence and e-government applications in Turkey have been evaluated on the basis of pilot projects. E-government which is a global phenomenon having created reactions not only in Turkey but also all around the world has been analyzed considering the projects, processes and websites of leading countries. Based on the results obtained, several suggestions have been offered for the application of e-government in Turkey.