Yerel yönetimlerde dijitalleşme ve e-Belediyecilik: Dünya ve Türkiye örnekleri
Digitalization and e-Municipality in local governments: Examples from the world and Turkey
  1. Tez No: 861151
  2. Yazar: OĞUZHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM BERKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojik gelişmelerin ışığında gerek merkezi gerekse yerel yönetimler birçok yeniliği ve hizmeti dijital ortamda sunmaya başlamıştır. Merkezi yönetim e-devlet, yerel yönetimler ise ebelediyecilik uygulamaları ile farklı hizmetlerin vatandaşlara aktarımını elektronik altyapı üzerinden gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu çalışma, dijitalleşmenin e yönetime ve özellikle yerel yönetimlere yansımasını, faydalarını ve süreç içinde karşılaşılan olumsuzlukları sorgulamaktadır. İlk önce geleneksel kamu yönetimi görüşünden yeni kamu yönetimi anlayışına evrilen süreç karşılaştırılmalı olarak ele alınmış, yerel yönetimlerin günümüze ulaşmasında yaşanan gelişmeler ve dengesizlik sebepleri ortaya konmuştur. Bu bulgulara paralel olarak, dijital yönetim ile e yönetim kavramlarının önemi faydalarıyla birlikte vurgulanmıştır. Daha sonra dünyadaki e devlet ve e belediyecilik faaliyetleri, aşamaları ile örneklendirilerek incelenmiştir. Ülke ve şehirlerin sahip olduğu altyapı ve kaynak olanaklarına bağlı olarak vatandaşlara sunulan dijital hizmetlerin farklılık gösterdiği saptanmıştır. Sonrasında Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin (30 büyükşehir belediyesi) e belediyecilik kapsamında elektronik ortamda web siteleri vasıtasıyla sunduğu hizmetler '' tek yönlü bilgi akışı'', '' karşılıklı veya çift yönlü iletişim'' ve '' çevrimiçi işlemler'' başlıkları altında incelenerek, dijitalleşme ve e belediyecilik aracılığı ile yerel yönetim faaliyetlerinin yaşadığı dönüşüm sayesinde hizmet sunumunun iyileştiği, etkileşimin arttığı ve vatandaşların katılımının teşvik edildiği kanılarına varılmıştır. Nihayetinde Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri ile Eskişehir Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerinin kurumsal web siteleri detaylı olarak analiz edilerek, çalışma genelinde olduğu gibi etkinlik, şeffaflık, erişilebilirlik, katılımcılık ve hesap verilebilirlik ilkelerine vurgu yapılmıştır. Çalışma, bu yönüyle yerel yönetimlerde dijitalleşme ve e belediyecilik kapsamında sunulan hizmetlerin mevcudiyeti, işlevselliği ve getirileri üzerinden yapılan bir içerik-durum analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the light of technological developments, both central and local governments have started to offer many innovations and services in digital environment. The central government is trying to transfer different services to citizens through e-government and local governments are trying to transfer different services to citizens through electronic infrastructure with e-municipality applications. This study questions the reflection of digitalization on e-governance and especially on local governments, its benefits and the negativities encountered in the process. First of all, the process evolving from the traditional public administration view to the new public administration understanding is discussed comparatively, and the developments and reasons for the imbalance in local governments have been revealed. In parallel with these theoretical findings, the importance of digital government and e-government concepts are emphasized together with their benefits. Then, e-government and e-municipality activities in the world are examined by exemplifying their stages. It is determined that the digital services offered to citizens differ depending on the infrastructure and resource opportunities of countries and cities. Afterwards, the services provided by metropolitan municipalities in Turkey (30 metropolitan municipalities) through their websites in the electronic environment within the scope of e-municipalism were examined under the headings of“one-way information flow”,“mutual or two-way communication”and“online transactions”, and it was concluded that service delivery has improved, interaction has increased and citizens' participation has been encouraged thanks to the transformation of local government activities through digitalization and e-municipalism. Finally, the corporate websites of Ankara, Eskişehir, İstanbul and İzmir Metropolitan Municipalities and Eskişehir Odunpazarı and Tepebaşı Municipalities were analyzed in detail and the principles of efficiency, transparency, accessibility, participation and accountability were emphasized as in the whole study. In this respect, the study includes a content-case analysis based on the availability, functionality and benefits of the services offered within the scope of digitalization and e-municipalism in local governments.