Plotinus ve Fârâbî'de varlık ve Sudûr teorisi
Plotinus and the foundation in the foundation and the Surface theory
- Tez No: 483247
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Felsefe tarihi boyunca Tanrı'nın varlığı ve onun diğer var olanlarla ilişkisi hep merak konusu olmuştur. Birçok düşünür bu ilişkiyi anlamak ve anlatmak adına belirli teoriler ortaya atmışlardır. Bu bağlamda ortaya atılmış en önemli teorilerden birisi kuşkusuz sudûr teorisidir. Yeni-Platoncu olan Plotinus tarafından ortaya atılan bu teori, Ortaçağ Hristiyan düşüncesinde etkili olduğu gibi İslâm düşünce geleneğinde de önemli bir yere sahiptir. İslâm dünyasındaki temsilcisi olan Fârâbî, bu teoriyi ele alıp yorumlayarak dönemin ihtiyaçları bağlamında yeniden şekil vermiştir. Çalışmada öncelikle Plotinus ve Fârâbî'nin sudûr ve varlık teorisi ile alakalı eserleri bağlamında kendi doktrinleri ele alınacak daha sonra ontolojik bağlamda bu teorilerin karşılaştırması verilecektir. Fârâbî temelde Aristotelesçi bir yol takip etmekle birlikte İslâm düşüncesi ile felsefeyi uzlaştırmak adına Yeni-Platoncu unsurlardan da yararlanmıştır. Yeni-Platonculuğun etkisini sudûr teorisinde en belirgin haliyle görmekteyiz. Böylece İslâm düşüncesi geleneğinde sudûr teorisi ile etkili olan Yeni-Platoncu unsurları belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of philosophy, the existence of God and its relation to the other have always been a matter of curiosity. Many thinkers have come up with specific theories to understand and explain this relationship. One of the most important theories proposed in this context is undoubtedly the theory of water. This theory, which was introduced by the new-Platonist Plotinus, has an important place in the tradition of Islamic thought as it is influential in the thought of the Medieval Christian. Fârâbî, the representative of the Islamic world, reinterpreted and interpreted this theory in the context of the needs of the time. In the study, firstly the doctrines of Plotinus and Fârâbî related to the sudden and the existential theories will be examined and their theories will be compared in the ontological context. Fârâbî basically pursued an Aristotelian way and also benefited from the New-Platonist elements in order to reconcile Islamic thought and philosophy. We see the effect of neo-Platonicism in the most prominent state in the theory of water. Thus, we tried to determine the New-Platonist elements that are effective in the Islamic tradition with the theory of the thunder.