Yazarı bilinmeyen bir Hz. Hatice hikâyesi (Tenkitli metin – inceleme)
A story of Hz. Hatice an unknown writter (Critical text- examination)
  1. Tez No: 483262
  2. Yazar: FATİH KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN İLKNUR KOÇ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında Hz. Hatice (r.a.)'nın Hz. Muhammed (s.a.v.) ile evlenmesinin temel konu olduğu, mesnevi nazım biçiminde yazılmış yazarı belli olmayan ve Milli Kütüphane nüshasında“KitÀb-ı Manzÿme-i Òadìcetü'l Kübrâ”, Konya İzzet Koyunoğlu nüshasında, ÓikÀyet-i NikÀó-ı MuãùafÀ èaleyhisselÀm birle Òadìcetü'l-KübrÀ radıyallÀhu èanha“, Kahire nüshasında ise ”ÓikÀyeti Òadìcetü'l-KübrÀ radıyallÀhu èanha" başlıklarıyla kayıtlı olan eser incelenmiştir. İncelememizde eserin karşılaştırmalı metni hazırlanmış, bu metinden hareketle şekil, muhteva ve dil özellikleri bölümler halinde ayrıntılı olarak dikkatlere sunulmuştur.Tespitlerimizi göre; Türk edebiyatında Hz. Hatice ile Hz. Muhammed'in nikahlarını anlatan tezimize esas olan eser ile birlikte iki mesnevi yazılmıştır. Bu eserlerin edebiyatımızdafarklı ve önemli bir yeri vardır: Arap edebiyatı tesirinin ön planda olması, destan geleneğinden mesnevi geleneğine geçişin özelliklerini taşımaları, Hz. Hatice'nin yüceltilmesi mesnevilerin önemi vurgulayan ifadelerden birkaçıdır.Hz. Hatice ile Hz. Muhammed'in nikahlanmalarını anlatan bu manzumelerin; mevlid, hilye, miraciye, regaibiye gibi siyer türünün bütünü içinde yer alırken daha sonra müstakil eserlere dönüştüklerini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The work, in which the marriage of Hz. Hatice (ra) with Hz. Muhammed (peace be upon him) is discussed, which was written in mesnevî verse style, the author of which is unknown, which is registered with the titles of“KitÀb-ı Manzÿme-i Òadìcetü'l-Kübrâ”in the copy of the National Library,“ÓikÀyet-i NikÀó-ı MuãùafÀ èaleyhisselÀm birle Òadìcetü'l-KübrÀ radıyallÀhu èanha”in the copy of Konya İzzet Koyunoğlu, and“ÓikÀyeti Òadìcetü'l-KübrÀ radıyallÀhu èanha”in the copy of Cairo was examined in this thesis study. In our review, the comparative text of the work was prepared; based on this text, the style, content and language properties were presented in detail in chapters. According to our findings, along with the work that narrates the marriage of Hz. Hatice (ra) and Hz. Muhammed and is the basis of our thesis, three mesnevi were written in Turkish literature. These works have a different and important place in the genre of prophetic biography: The facts that the influence of Arabic literature is at the forefront, that they have the features of transition from epic tradition to mesnevi tradition, that they extol Hz. Hatice (ra) are some of the expressions emphasizing the importance of mesnevi. It is possible to say that these poems narrating the marriage of Hz. Hatice (ra) and Hz. Muhammed were later transformed into exclusive works while they are included in the whole of the genre of prophetic biography such as mawlid, hilya, mirajiyah and regâibiyye.